01.11.2023 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší zemědělci roku byli vyhlášeni v Mladé Boleslavi

Nejlepším chovatelem za minulý rok se stalo Zemědělské družstvo Růžový palouček z Morašic u Litomyšle a pěstitelem roku soukromý zemědělec Tomáš Jonák z Cítova na Mělnicku. Jako nejlepší hospodář se smíšenou výrobou byl vyhodnocen soukromý zemědělec Pavel Škrle z Břežan. Vítězové letošního již 22. ročníku soutěže Zemědělec roku, kterou pořádá společnost Profi Press, byli vyhlášeni minulý týden ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. V letošním roce bylo klíčovým parametrem finanční zdraví.

Slavnostního předání cen se zúčastnili kromě ministra zemědělství Marka Výborného, který převzal nad akcí záštitu, představitelé významných institucí, nevládních organizací a zástupci partnerů. Letos se vyhlášení nejlepších hospodářů konalo poprvé mimo Prahu.

Vyhodnoceni byli i krajští vítězové soutěže Zemědělec roku

Hlavní vítěz soutěže Zemědělec roku v kategorii Chovatel Zemědělské družstvo Růžový palouček, které se zaměřuje zejména na chov skotu a produkci mléka, se stal také nejlepším zemědělským hospodářem v Pardubickém kraji, soukromý zemědělec Pavel Škrle, zabývající se mimo jiné i agroturistikou, zase ve Středočeském kraji. V Jihočeském kraji zvítězilo Zemědělské družstvo Bernartice, v Plzeňském společnost CPZ s.r.o. se sídlem v Chotěšově a v Královéhradeckém Petr Kareš z Ostroměře, který se stal i nejlepším Ekologickým zemědělcem. Na Vysočině si odnesla prvenství společnost Agro Skalka s.r.o., se sídlem v obci Křoví u Velké Bíteše. Vítězem v Karlovarském kraji bylo ZD Novosedly a v Libereckém kraji Zetka Strážník a.s. ze Studence u Horek. Cenu pro nejlepšího zemědělce v Ústeckém kraji si opět odnesl soukromě hospodařící rolník ze Želeče Václav Hanzal. Pomyslné zlato v Jihomoravském kraji získal Josef Sklenář, hospodařící u Brna, který se stal rovněž Objevem roku a nejlepší Malou farmou do 50 hektarů. Nejlepším zemědělským hospodářem v Moravskoslezském kraji byla pak vyhodnocena akciová společnost Agro Sumak ze Suchdola nad Odrou, v Olomouckém kraji Farma Mladoňov s.r.o. a ve Zlínském Agrodružstvo Morkovice.

Farmářkou roku v soutěži Zemědělec roku byla vyhlášena jednatelka společnosti Agro Skalka s.r.o. Naděžda Bartošková. Ocenění Mladý farmář do 40 let získal stejně jako vloni Vojtěch Goby z Teplíšovic ve Středočeském kraji. Skokanem roku se letos stala společnost ZEČI SADY s.r.o. z Boleratic v Jihomoravském kraji.

Letos byl opět vyhlášen Společensky odpovědný Zemědělec roku. Jak uvedli organizátoři, tato kategorie však není hodnocena ekonomickým ukazatelem, ale o jejím udělení rozhoduje formou tajného hlasování sedmičlenná hodnotitelská komise složená vždy z jednoho zástupce spolupořadatelů této soutěže. Tato kategorie, letos v kontextu adaptace na klimatickou změnu – půda, voda, krajina, je udělována samostatně pro právnické a fyzické osoby. Tou byla vyhodnocena majitelka Ekofarmy Babiny Jana Horová, která spolu s rodinou hospodaří v oblasti Českého středohoří. Odpovědným zemědělcem roku - právnickou osobou se stala firma Vinselekt Michlovský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down