Nejlepším ekologickým projektem se stala akce Ukliďme Česko

Akce Ukliďme Česko se stala nejlepším ekologickým projektem v soutěži Energy Globe Award ČR. Rozhodli o tom v pondělí večer diváci v sále pražského Divadla na Vinohradech, kde se vyhlašování vítězů konalo. Mezinárodní odborná porota vybrala nejlepší projekty v každé ze čtyř kategorii - Obec, Firma, Kutil a Mládež. Soutěž, o jejíchž výsledcích dnes organizátoři informovali v tiskové zprávě, se uskutečnila pošesté. Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže.

Dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko vymyslel spolek Ekosmák. Více než 6000 lidí pomohlo sesbírat 350 tun odpadu a zlikvidovali přes 500 černých skládek. Akce, která se 17. května konala na zhruba 300 místech ČR, vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu „Let’s Do It!“.
Celkový vítěz a současně vítěz v kategorii Kutil, tedy projekt Ukliďme Česko, respektive spolek Ekosmák, se stal majitelem hrubé stavby nízkoenergetického domu – dřevostavby systému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 milionu korun, a tepelného čerpadla vzduch-voda aroTHERM. Ceny si odnesli také vítězové dalších kategorií.
V kategorii Obec vyhrál Pasivní bytový dům pro seniory Modřice. Stavba vznikala rok a půl a stála 64 milionů korun. Kromě průkopnického architektonického projektu je to podle poroty zároveň ukázka příkladné péče o seniory.
Vítězem kategorie Firma je projekt PURGAZ 50 – nová technologie na výrobu biometanu. Čeští vědci vyvinuli zařízení, jež dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Už existuje jednotka v Technologickém parku Jihlava, kde pokračuje zkušební provoz.
V kategorii Mládež si cenu odnesl projekt AIR House. Jde o energeticky plně soběstačný dům, který navrhli a v Kalifornii postavili studenti Českého vysokého učení technického. V současné době by měl být dům postaven před ČVUT v Praze a následně se má stěhovat do výzkumného centra v Buštěhradě, kde ho čeká další vylepšování.
Letos poprvé porotci vyhlásili i vítězný projekt kategorie Nápad, který hodnotí dosud neuskutečněné záměry. Ocenění získala bezlopatková turbína Setur. Jde o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nelze nasadit klasické turbíny. E.ON předkladateli pomůže s realizací pilotního projektu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *