03.05.2002 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejméně polovinu

Přímé platby českým zemědělcům po vstupu ČR do Evropské unie musí začínat nejméně na 50 procentech úrovně v nynějších členských státech. Zároveň by se od roku 2002 měly počítat zemědělské kvóty z referenčního období tři nebo pět let nazpět. Požaduje to předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek.

Pokud podmínky, které Dufek označil za nejnižší přijatelný
kompromis, nebudou prosazeny, hodlá svaz vystupovat proti vstupu ČR do EU.
Odbory požadují vedle počáteční úrovně 50 procent v prvních dvou letech dosažení plnohodnotných plateb v roce 2012.
Návrhy kvót, podle kterých bude ČR dostávat v budoucnu
zemědělské podpory z EU, vycházejí z referenčního období let 1995 až 1999 a jsou vesměs podstatně nižší než požadavky české strany.
Odbory podle Dufka odhadují, že přijetím podmínek vyplývajících z návrhu společné pozice by klesl asi o pětinu počet pracovníků v zemědělství i v navazujícím zpracovatelském průmyslu. Představitelé rozhodujících nevládních agrárních organizací dnes také podepsali společné komuniké k chovu skotu. Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství,
Českomoravský svaz podnikatelů v zemědělství, Agrární unie i
odbory považují návrh kvót pro chov skotu a ovcí za diskriminační a nepřijatelný.
Ve zvoleném referenčním období totiž chov skotu v tuzemsku procházel největší krizí. Návrh EK by tak pro ČR znamenal stavy skotu na hektar zemědělské půdy nižší než 50 procent průměru EU.To by znemožňovalo efektivně využívat především trvalé travní porosty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down