22.06.2007 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejsou důvodem zdražení

Zavedení biopaliv na českém trhu pohonných hmot by nemělo být důvodem ke zdražení potravin v letošním roce. Pokud stoupnou ceny některých základních zemědělských produktů, bude to spíše důsledek výkyvů úrody, zejména vlivem počasí. Uvedl to minulý týden předseda Svazu lihovarů ČR a generální ředitel a.s. Cukrovary TTD Dobrovice Oldřich Reinbergr.

Výrobci potravin a zemědělci odhadují, že kvůli zavedení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot zdraží jejich produkty v nejbližší době o pět až deset procent. Ještě více by pak ceny měly růst v dalších letech. Zavedení biopaliv přinese podle nich růst poptávky po obilninách a olejninách, a to zvýší jejich cenu. Ta se následně promítne i do cen potravin. Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Jaroslava Camplíka se dopady přimíchávání biopaliv zejména v dlouhodobějším horizontu v cenách potravin určitě projeví.
Reinbergr však míní, že na výrobu biopaliv by se měly využívat hlavně přebytky zemědělských plodin, jejichž dotovaný export musí EU omezovat. Například společnost Cukrovary TTD hodlá letos na biolíh zpracovat 700 tisíc tun cukrovky. Jde přitom o surovinu, která již nebude použitá na výrobu cukru kvůli omezování jeho produkce v EU. Doplnil, že asi 35 až 40 procent své produkce biolihu uplatní Cukrovary TTD Dobrovice na tuzemském a 60 procent na zahraničním trhu. Dosud veškerý vyrobený bioetanol společnost exportovala za hranice.
Ani náměstek ministerstva zemědělství Stanislav Kozák neočekává, že by zavedení biopaliv mělo v dohledné době výraznější vliv na ceny potravin. Rostlinnou produkci, v níž se projevují při standardní úrodě spíš přebytky, lze podle něj v České republice dál zvýšit zejména větší intenzitou. Reinbergr připomněl, že oddělováním plateb od produkce farmáři nejsou ale k vyšším výnosům motivováni.
Podle propočtů ministerstva zemědělství by se příštím roce na dvouprocentní podíl biosložek v pohonných hmotách mohlo spotřebovat zhruba 90 tisíc tun pšenice, 324 tisíc tun cukrovky a 233 tisíc tun řepky. Loni se v České republice sklidilo 3,5 milionu tun pšenice, 3,14 milionu tun cukrovky a 880 tisíc tun řepky.
Biolíh by se měl přimíchávat do pohonných hmot od počátku příštího roku a metylester řepkového oleje (MEŘO) už od letošního září. Tento záměr už schválila Poslanecká sněmovna i Senát. Na rozdíl od jiných států, jako například Švédsko bude tento program uváděn do života bez podpory státu. Navíc stávající legislativa týkající se lihu je nepřehledná a složitá, řekl Reinbergr.
Současná situace zavádění programu přimíchávání biosložek do pohonných hmot byla podle něj podnětem k založení nového svazu lihovarů ČR, který navázal na činnost původního Svazu průmyslových lihovarů ČR. Svaz lihovarů byl založen letos 6. června a sdružuje podle svých zástupců všechny tuzemské výrobce lihu, a to jemného pro potravinářské účely, technického pro chemii a farmacii i biolihu pro energetické účely.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down