15.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Největší bioplynová stanice v Evropě vyrábí elektřinu na Znojemsku

'- Ve Velkém Karlově na Znojemsku už pracuje největší bioplynová stanice v Evropě. Technologie za 180 milionů korun vyrobí za hodinu 2,7 megawatthodiny elektřiny. Informoval o tom Luděk Horník z firmy Zevo, která zařízení provozuje.

Roční výkon elektrárny pokryje podle odborníků spotřebu 8000 průměrných domácností, stanice je tak podle agentury CzechInvest největší v Evropě.
Stanice pracuje 24 hodin denně. Využívá rozkladu biologických zbytků na bioplyn, denně spotřebuje 250 tun odpadu. Kromě klasických splašků, kejdy, hnoje a zbytků ovoce a zeleniny dokáže zpracovávat třeba i kosti a peří. "S dodávkou těchto surovin není problém, máme smlouvy s několika agrodružstvy," uvedl Horník.
Ročně stanice vyrobí 23.725 megawatthodin elektřiny, spotřeba vstupů je 90.000 tun. Například hodonínská elektrárna vyrobila z biomasy za prvních šest měsíců tohoto roku 33.000 megawatthodin elektrické energie a spálila přibližně 33.000 tun odpadů, hlavně dřevních štěpků. "To je právě rozdíl mezi biomasou a bioplynem, při rozkladu na bioplyn vzniká několik vedlejších produktů a čistá produkce je tak mnohem nižší. Dřevo prostě hoří lépe," vysvětlil Pavel Liedermann z firmy EGÚ Brno.
Jako vedlejší produkt vzniká teplo. To zatím slouží k vyhřívání sousedních zemědělských objektů. "V současné době se na otopný systém připojuje také nová krokodýlí farma a výhledově počítáme ještě s výstavbou dvouhektarového vyhřívaného skleníku," podotkl ředitel firmy Zevo Bohumír Rada.
Zemědělci mohou využívat i zbytky, které po takzvané fermentaci vzniknou, hodí se jako hnojivo nebo přídavek do kompostu. Samotný plyn zatím slouží jen k výrobě elektřiny, do budoucna by ho mohla firma Zevo používat i jako palivo do svých strojů.
Se svým výkonem vystačí stanice zhruba pro 8000 domácností, které elektřinu nepoužívají k vytápění a ohřevu vody, spočítal Liedermann. Přesto vidí bioplyn jen jako doplňkový zdroj energie. "Dovážení potřebných odpadů na velké vzdálenosti by bylo příliš nákladné, a tak vždy půjde pouze o lokální zdroj," vysvětlil.
S výstavbou stanice začala firma loni v listopadu. Právě kvůli netradičním vstupům musí stanice splňovat nadstandardní opatření. "Tato metoda nebyla zatím jinde v Evropě použita v tak velkém rozsahu," vysvětlila Alžběta Honsová z agentury CzechInvest, která firmě poskytla třicetimilionovou dotaci. Zevo teď žádá od CzechInvestu ještě dalších 30 milionů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down