Největší část mimořádné podpory pro zemědělce půjde na chov prasnic

Největší část mimořádné podpory pro zemědělce nejvíce zasažené růstem cen energií a vstupních nákladů dostanou chovatelé prasnic. Rozdělí se mezi ně 334,43 milionu korun z celkem 831 milionů korun. Celkovou částku už dříve schválila vláda. Přes 206,7 milionu Kč z ní dostanou chovatelé kuřat. Dotaci obdrží také chovatelé krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Sazby mimořádné podpory schválil ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Evropská komise v březnu rozhodla o udělení mimořádné podpory sektorům zemědělské výroby nejvíce zasaženým dopady války na Ukrajině. Výběr odvětví, které mají mimořádnou podporu dostat, byl v kompetenci členských států. "Chov prasat a drůbeže patří mezi klíčové odvětví živočišné výroby, proto mě znepokojuje, že se chovatelé dostávají vlivem rostoucích cen energií a krmiv do ztrát. Jsme připraveni jim pomoct. Proto jsme pro ně zajistili 541 milionů korun," řekl Nekula. Chovatelé krav dostanou celkem 140,6 milionu korun, mezi pěstitele jablek se rozdělí 100 milionů korun a mezi pěstitele brambor 50 milionů korun, uvedlo dále ministerstvo. Zemědělci mohli o mimořádnou podporu žádat do konce června, podpora má být podle unijního nařízení vyplacena do 30. září. Česko dostalo na mimořádnou podporu 277 milionů korun z peněz EU, vláda se již dříve shodla na spolufinancování této pomoci ze státního rozpočtu ve výši dvojnásobku této částky, což je 544 milionů korun, připomnělo ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down