08.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Největší evropští producenti brambor hlásí nižší sklizeň

Velcí evropští producenti jako Německo, Velká Británie, Belgie nebo Francie jsou na tom z hlediska úrody letos podobně jako pěstitelé v brambor v České republice. Mnohde byl dokonce pokles úrody ještě větší než u nás. Na tiskové konferenci to dnes řekl místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha.

Podle producentů se tak do České republiky letos nebudou dovážet přebytky brambor za "dumpingové" ceny. Přestože se nyní v zahraničí podle Rasochy prodávají brambory o 30 až 50 procent dráže než u nás, na tuzemském trhu by měly podle svazu zůstat brambory i nadále nejlevnější zeleninou.

Po novém roce by mohla výkupní cena brambor podle odhadů svazu vzrůst na 7, Kč/kg, v současnosti činí 4,50 Kč/kg. Spotřebitelská cena je nyní 16 Kč/kg, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla stoupnout o 30 procent.

Podle Českého statistického úřadu se v předloňském roce snědlo v průměru na osobu 69,1 kilogramu brambor, loni podle odhadu svazu 67 kilogramů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Píšete o giga maržích u brambor?? U výrobce za 4,50 a na krámu za 16?? Co koná ministerstvo financí na takové keťáctví? Nic - všichni se tváří jako spravedliví a co na to BRAMBORÁŘSSKÝ SVAZ?? Tohle přece musí skončit!
    Výkupní cena za 7 už dávno měla být - bude se muset pohybovat před vánoci k 10-12 korunám. Výnosy jsou někde menší i než 12-14 tun/ha. zvykněme si na to, když úroda není, pak cena farmáře musí být k tomu adekvátní!!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down