Největší farmářský trh zítra v Karlíně

Občané hlavního města, kteří zůstanou v plné letní sezoně v Praze a patří k těm, kdo vyznávají čerstvé a kvalitní domácí zemědělské produkty, budou mít v sobotu 10. července příležitost navštívit vůbec největší farmářský trh v Praze - Karlíně. Na dvakrát tak velkém prostoru než v Dejvicích a nebo na Kubáni v Praze 10 připravili pořadatelé výrazné rozšíření nabídky všech zemědělských a potravinářských komodit, oslovili k účasti malé zemědělce, chovatele i malovýrobce potravin ze všech oblastí Čech a Moravy. Více než polovina z nich bude v Praze podávat své produkty poprvé. Agroweb o tom informovala Městská část Prahy 8.

Městská část Praha 8 otevře nové trhy nedaleko centra Prahy na Karlínském náměstí, v klidném prostředí parku kolem kostela svatého Cyrila a Metoděje pod staletými platany, které přežily i pětisetletou vodu v roce 2002.
Návštěvníci budou mít možnost vybírat z širokého sortimentu ovoce, zeleniny, květin a sazenic, mléčných výrobků, masa a uzenin vč. bezlepkových, vajec, medu, mouky, chleba, koláčů a mnoha dalších komodit ze všech částí Čech a Moravy. Hlavními plodinami sezóny tentokrát budou meruňky a třešně, k dispozici bude čerstvý česnek, mrkvičky, pórek, květák, saláty, sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a spousta bylinek ve svazečcích i hrníčcích. Na trzích budou k mání například i jedlé květy, šťávy, sirupy, džemy, kančí lovecký bio salám a spousta dalších lahůdek. Milovníky přírodních dekorací nepochybně zaujmou obří květy slunečnic a dalších řezaných i neřezaných květin a sazenic.
Po stranách kostela sv. Cyrila a Metoděje, budou umístěny klidové zóny s občerstvením, s kavárničkami a ovocným barem, kde si budou moci návštěvníci trhů odpočinout, koupit si čerstvé jídlo, ochutnat fresh šťávy z ovoce, dát si kávu s koláčem a nebo třeba sklenku vína z Moravy. Na trzích bude i dětský koutek a na malém pódiu s plně vybavenou kuchyní bude probíhat cooking show. V plánovaném seriálu „vaření podle sezónních surovin“ jako první vystoupí šéfkuchař pražské restaurace Salut Honza Basoníček a Halina Pawlowská.
Záměrem Radnice Praha 8, je vyjít vstříc obyvatelům osmičky a nabídnout jim projekt, který by naplnil i náročné požadavky.
„Pokud bude ze strany občanů o takové trhy zájem, pak bychom rádi z akce udělali tradici a opakovali ji v pravidelné periodě. Podobné akce v jiných částech Prahy ukázaly velkou poptávku po kvalitě,“ uvedl starosta Městské části Prahy 8 Josef Nosek.
V připravené anketě, která bude na trzích probíhat, se návštěvníci budou moci vyjádřit k pojetí trhů i k jejich budoucí periodicitě. A vlastně tak konkrétně svůj farmářský trh do budoucna spoluvytvářet.
Karlínské farmářské trhy se rozhodlo již v jejich pilotní fázi podpořit několik významných podniků Prahy 8 a s partnerskou spoluprací počítá rovněž Agrární komora ČR, která oceňuje zejména přínos podobných akcí pro podporu malých českých zemědělců a výrobců potravin.
Pořadatelem Karlínských trhů je Městská část Praha 8 ve spolupráci s občanským sdružením Pod platany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *