Největší tržby měl loni Prazdroj

Nejúspěšnější tuzemskou firmou v potravinářském a tabákovém průmyslu z hlediska tržeb se v loňském roce stal největší domácí pivovar Plzeňský Prazdroj, který utržil 15,41 miliardy korun. Druhé místo patří české pobočce společnosti Nowaco zabývající se distribucí potravin. Třetí příčku obsadil tabákový koncern Philip Morris, vyplývá z podrobných výsledků žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR Czech Top 100.

„Umístění v žebříčku je důkazem důležitosti českého pivovarství nejen v rámci potravinářského průmyslu, ale pro celé české hospodářství,“ řekl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.
Firma, jejímž majitelem je jihoafrická pivovarnická skupina SAB Miller, podle něj odvedla v uplynulém finančním roce na daních 4,4 miliardy korun. Za služby a suroviny zaplatil Prazdroj svým dodavatelům, z nichž většinu tvoří české firmy, více než šest miliard korun. Podle loňské studie společnosti Ernst&Young Prazdroj svým působením v Česku přímo či nepřímo vytváří přibližně 36 tisíc pracovních míst, uvedl Mareček.
Ekonomická krize se loni nevyhnula ani pivovarnictví. Celý pivní trh v ČR poklesl podle statistik Českého svazu pivovarů a sladoven o šest procent, objemy Prazdroje, který má na domácím pivním trhu zhruba 50procentní podíl, se snížily v roce 2009 o 4,5 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *