Největším konzumentem vín a na světě se vloni staly Spojené státy. Francie se vůbec poprvé propadla na druhé místo, neboť spotřeba vína tam klesá. Američtí spotřebitelé si loni koupili 29,1 milionu hektolitrů vína, což bylo o půl procenta víc než v předchozím roce. Spotřeba vína ve Francii naopak téměř o sedm procent klesla a dostala se na 28,1 milionu hektolitrů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno OIV.
Celosvětově se spotřeba vína loni snížila o jedno procento na 239 milionů hektolitrů. Produkce vína se však loni zvýšila o 9,4 procenta na 279 milionů hektolitrů, zejména díky rekordní produkci ve Španělsku, Chile, Jihoafrické republice a na Novém Zélandu.
Spojené státy ale zřejmě nadále zaostávají ve spotřebě na hlavu. Podle údajů z roku 2011, které jsou zatím poslední dostupné, průměrný Francouz vypije týdně téměř 1,2 lahve vína. To je zhruba šestkrát více než průměrný Američan.
"V zemích, jako je Francie, Itálie a Španělsko, lidé pili hodně vína, ale zvyky spotřebitelů se mění," řekl novinářům generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand. "Zatímco u amerických spotřebitelů pití vína stále více stoupá v ceně a jejich populace je vyšší," dodal Aurand, jehož citovala agentura Reuters.
V období let 2002 až 2011 spotřeba vína na hlavu ve Francii klesla o více než 20 procent na 46,4 litru ročně, poznamenal Aurand. Ve Spojených státech naopak ve stejném období spotřeba na hlavu téměř o 17 procent vzrostla a dostala se na 9,1 litru na osobu.
Francie je třetím největším producentem vína za Itálií a Španělskem, ale podle hodnoty největším vývozcem vína na světě. Ročně vyveze víno zhruba za 7,8 miliardy eur (213,8 miliardy Kč).
Podle údajů českého ministerstva zemědělství tuzemská produkce vína v uplynulé sezóně klesla o více než čtvrtinu na 470 tisíc hektolitrů vína. Z produkce roku 2012/2013 připadlo 315 000 hektolitrů na bílé a 155 000 na červené víno. Průměrná spotřeba vína loni dosáhla 20 litrů na osobu.*