Nejvíce koz v Evropské unii žije v Řecku, druhé je Španělsko

V Řecku žije největší počet koz ze zemí Evropské unie, vyplývá z tabulky, kterou sestavil unijní statistický úřad Eurostat. V zemi s necelými 11 miliony obyvatel napočítal na 3,6 milionu koz. Druhé je v této tabulce asi čtyřikrát lidnatější Španělsko, které čítá na 2,76 milionu koz. Informoval o tom řecký server Greek Reporter.

Ve zprávě EU zaměřené na zemědělství, lesnictví a rybolov se rovněž uvádí, že třetí je v počtu koz v unii Rumunsko (asi 1,5 milionu) a čtvrtá Francie (1,2 milionu). Zhruba dvě třetiny unijních koz tak žijí v Řecku, Španělsku a Rumunsku.

Na jednom z řeckých ostrovů je dokonce výrazně více koz než lidí. Ostrov Samothraki má asi 3000 obyvatel a žije na něm přes 45 000 koz, což znamená, že na jednoho obyvatele připadá asi 15 koz.

Koza je také symbol řeckého ostrova Kréta, kde byl motiv tohoto zvířete objeven i na starověkých vázách či zdivu. Na Krétě žije divoká koza bezoárová, zvaná též koza krétská, místními nazývaná kri-kri.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down