22.07.2005 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvíce obilnin se letos zaselo v Jihomoravském kraji

Pěstováním obilnin vyniká letos mezi kraji Jihomoravský kraj. Pěstitelé tam vyseli obilniny na ploše 215 tisíc hektarů, což je třináct procent celorepublikové výměry. Nejvíce jí věnovali ozimé pšenici a po ní jarnímu ječmeni. Informovalo o tom brněnské zastoupení Českého statistického úřadu.

Osmdesát tisíc hektarů na jihu Moravy pokrývá kukuřice na zrno. To představuje zhruba čtyři desetiny republikové výměry. Příznivé klimatické podmínky v Jihomoravském kraji vedou zemědělce k rozsáhlejšímu pěstování slunečnice na semeno. Očekává se tam bohatá sklizeň z asi 20 tisíc hektarů, což je polovina tuzemské výměry. Plocha 768 hektarů s ranými bramborami je po Středočeském kraji druhá největší.
Středočeští zemědělci vedou před jihomoravskými také v osevní ploše luskovin. Na jižní Moravě se pěstují na 5600 hektarech, což je bezmála patnáct procent republikového celku. Přestože stále trvá cenový tlak zahraničních producentů zeleniny, řadí se letošní jihomoravská osevní plocha 2600 hektarů hned za střední Čechy. Nejvíce se zelináři v kraji zaměřují na rajčata, cibuli, okurky nakladačky a dřeňový hrách.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down