Pokrok ve šlechtění hybridů řepky přináší každoročně viditelné výsledky a posun směrem k vyšším výnosům. Hybridy společnosti Limagrain mají výnos pojištěný mnoha genetickými inovacemi. Avšak jedině LG Avenger se může pochlubit výhodou navíc.
Metlou řepky jsou na našich polích už od zasetí dřepčíci, kteří žírem ničí vzcházející porosty tak, že je často nutné poškozené porosty nahradit jinými plodinami. Mezi nimi pak kraluje dřepčík olejkový Psylliodes chrysocephala, jehož larvy decimují rostliny řepky až do jara. Rezistence vůči pyretroidům vyřadila celou skupinu přípravků a zůstává nám poslední záchranná brzda v podobě acetamipridu. Je jen otázkou času, kdy selže. I v takových podmínkách se podle zkušeností z již daleko více postižených zemí dá řepka pěstovat. Musíme se ovšem spolehnout na takové fenotypy řepek, které mají šanci se s dřepčíky utkat. Cíleně uvádím fenotypy, protože geneticky se v rámci druhu rezistence vůči dřepčíkům nalézt nedá. Odmítání GMO je v Evropě již zavedený folklór, a tak si na transfer genů z jiných druhů klasickou cestou budeme muset chvíli počkat.
Přesto lze ve stávající paletě novošlechtěnců vybrat takové fenotypy, které dokážou překonávat obě fáze škodlivosti dřepčíků. LG Avenger je hybrid typický silným podzimním růstem a rychlým vývojem, a proto má velkou šanci odrůst během vzcházení škodícím dospělcům. To je první nezbytný předpoklad pro dosažení úspěchu. Zde se hraje hra na jedničky a nuly. Buďto řepka uroste dřepčíkům do fáze čtyř pravých listů, máme jedničku, pole žije. Nebo to nezvládne a máme nulu. LG Avenger bude samozřejmě potřebovat agrotechnickou pomoc, která zajistí optimální podmínky pro růst velkých rostlin. Nízká hustota porostu, perfektní seťové lůžko, dostupnost vláhy. Chemickou ochranu nelze i přes její sníženou účinnost vynechat.
Únik před dospělci je první polovinou úspěchu. V dalším období je zapotřebí vyrovnat se se škodlivostí larev dřepčíka olejkového. Ty se zavrtávají do řapíků listů a žírem se postupně dostanou až do stonku a prožírají se k růstovému vrcholu. Tady se prokazatelně uplatňuje nízká atraktivita hybridu LG Avenger pro larvy dřepčíka olejkového. Napočítáme jich méně a rostou hůře. Mohutný LG Avenger jim urůstá, a tak larvy většinou končí svůj vývoj dříve, než se stačí prožrat k růstovému vrcholu a zničit jej. Existuje měřitelná korelace mezi rozsahem poškození růstového vrcholu a výnosem řepky. LG Avenger je v této disciplíně nejlepší a poskytuje nejvyšší výnos. Máme tedy v rukou nástroj, jak se vyrovnat s nepříjemnou situací navozenou vzrůstající odolností dřepčíků vůči chemickým přípravkům a jejich rostoucí škodlivostí. Nečekejme však účinek na úrovni GMO. To bychom museli změnit genom a legislativu. To první umíme, to druhé nenastane kvůli dřepčíkovi, na takovou změnu je on sám příliš malá bolest.
Odolnost vůči dřepčíku olejkovému není geneticky podmíněnou odolností, ale soubor vlastností, které umožní hybridu zvládnout tlak škůdce:
Naším cílem zůstává ziskové pěstování řepky, a to bez pokročilých a výnosných hybridů nelze. LG Avenger disponuje všemi genetickými výhodami hybridů společnosti Limagrain, počínaje nepukavostí šešulí, odolností vůči fomě, výbornou odolností k verticiliu, nižší náchylností vůči hlízence a dobrou mrazuvzdorností. Zisk se samozřejmě snáze dosahuje s pořádným výnosem a zde je LG Avenger nejlepší. Zaregistrován je od Velké Británie přes Francii, Polsko, Rakousko a Slovensko, kde ukončil registrační zkoušky ÚKSÚP s nejvyšším výnosem 111 % v letech 2023–2024. Připomínám, že u našich sousedů šlo o dva velmi suché ročníky. LG Avenger je čerstvě registrovaný také naším ÚKZÚZ 2022–2024 s nejlepším průměrným výnosem v teplé oblasti pěstování 110 %, v chladné 104 %.
Jsme tedy rádi, že můžeme našim pěstitelům nabídnout velmi výnosný hybrid, který má oproti jiným ještě jednu výhodu navíc.*
Ing. Jiří Matuš
Limagrain Česká a Slovenská republika