10.09.2007 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvyšší dojivost je na Moravskoslezsku

Nejvyšší dojivosti v České republice dosahují farmáři v Moravskoslezském kraji, kde průměrná denní dojivost v letošním prvním pololetí představovala 19,8 litru mléka na krávu. Naopak nejméně mléka dávaly dojnice v Karlovarském kraji, které zaostávaly v denní produkci za rekordmankami téměř o šest litrů. V celé ČR činila denní dojivost přibližně 18 litrů mléka. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Průměrná denní dojivost na krávu v ČR za první pololetí meziročně stoupla o 3,3 procenta, největší meziroční nárůst, o 5,3 procenta, zaznamenal přitom Plzeňský kraj. V Moravskoslezském kraji se meziročně zvýšila o 4,1 procenta. Před rokem nadojily zdejší krávy v průměru 19 litrů mléka denně. Nejlepší užitkovost v této oblasti vykazuje přitom Zemědělské družstvo Hraničář se sídlem v Loděnicích na Opavsku, které chová 600 krav bez pastvin. Podle agenturních zpráv se denní dodávka pohybuje kolem 26 až 27 litrů na krávu. Miroslav Kimpl, šéf živočišné výroby uvedl, že docílit a navíc udržet vysokou užitkovost u dojnic není vůbec jednoduché. „Musí být dobrá krmivová základna a dobrý zootechnický management, musí být člověk, který zvládá výživu vysokoprodukčních dojnic. Je to velice náročná práce a každý detail se musí umět sladit,“ sdělil Kimpl. Vysokoužitkové dojnice mají navíc velké nároky na pohodu, je problematické udržet i jejich zdraví, ohrožené vysokým výkonem, zdůraznil.
Krav ve všech regionech České republiky s výjimkou Zlínského kraje v prvním pololetí meziročně ubylo asi o tři procenta. V celé ČR farmáři po tříprocentním meziročním úbytku chovali 564 073 krav.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down