Nejvyšší kontrolní úřad našel chyby v propagaci potravin, na kterou šly stamiliony dotací

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby v propagaci zemědělských produktů a potravin, na kterou šlo z evropských dotací 268 milionů korun. Příjemci dotací například vybrali dodavatele bez výběrového řízení nebo uzavřeli smlouvu na vyšší než vysoutěženou cenu. Ministerstvo zemědělství pak podle úřadu chybovalo v tom, jak rozdělovalo dotace určené nestátním neziskovým organizacím. Informovala o tom dnes mluvčí NKÚ Hana Kadečková. Ministerstvo některá pochybení odmítá.

Kontroloři prověřili projekty z let 2016 až 2020 v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun. Kontrola se týkala ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a vybraných příjemců dotací, například Agrární komory ČR nebo Potravinářské komory ČR.

Agrární komora podle NKÚ vybrala dodavatele služeb pro tříletý program na podporu spotřeby mléka Bílé plus za 11 milionů Kč bez otevřené soutěže, přestože vypsat zakázku byla její povinnost. Místo toho přímo oslovila tři agentury.  Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého už SZIF upravil administrační mechanismy. Každé výběrové řízení nyní musí projít kontrolou legislativně právního odboru, a to ještě před podpisem grantové dohody mezi SZIF a žadatelem. "K dalšímu pochybení díky zodpovědnému přístupu SZIF tak již nedocházelo a docházet nebude," sdělil Bílý.

Kontroloři tvrdí, že ministerstvo u dotací nestátním neziskovým organizacím nastavilo v letech 2016 a 2017 netransparentní systém hodnocení žádostí. Nedefinovalo údajně podrobnější podmínky pro výběr dodavatelů a nevymezilo limity pro určité typy výdajů. Podle NKÚ ministerstvo ani nepožadovalo, aby příjemci dotací při závěrečném vyúčtování předkládali relevantní doklady.*

“Výsledky šetření Nejvyššího kontrolního úřadu nyní podrobně studujeme a poté rozhodneme o případné reakci. Podle dostupných informací došlo i přes NKÚ zkoumaný časový a tematický rozsah k jedinému závažnějšímu pochybení v propagačním programu Bílé plus na podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků, který byl realizován v letech 2014 až 2017.  SZIF tehdy na základě přímého oslovení ze strany Agrární komory ČR potvrdil správnost našeho postupu v tomto konkrétním případě a ke stejnému závěru dospěla ve svém stanovisku také nezávislá advokátní kancelář. Jedná se tedy o neúmyslné pochybení Agrární komory ČR. Současně je třeba říct, že každá interní kontrola zpravidla zpřísňuje celý systém zadávání, průběžných i finálních kontrol a dnes by se to již nestalo,” uvedl v reakci prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

NKÚ také upozornil, že Potravinářská komora ČR v programu Kvalita z Evropy – chutě s příběhem sice veřejnou zakázku vypsala, ale uzavřela s vítězem smlouvu, která o 10,8 milionu korun překročila vítěznou nabídku. Podle zadávací dokumentace přitom měla být vysoutěžená cena nepřekročitelná.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down