04.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvyšší kontrolní úřad prověří evropské dotace z operačního programu Rybářství

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroluje evropské dotace rozdělované z operačního programu Rybářství 2014–2020. Kontrola začne v červenci a skončit by měla v dubnu příštího roku. NKÚ to uvedl na svém webu. Kontroloři se zaměří na ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a do Zařízení služeb MZe. V programu bylo připraveno k čerpání téměř 1,1 miliardy korun, sdělil mluvčí úřadu Václav Kešner.

Úřad se bude podle svého mluvčího zajímat například o to, jak úřady zacílily podporu, jak nastavily rozdělování dotací, i jak se dařilo plnit stanovené cíle, kvůli kterým se dotace rozdělovaly. "Operační program Rybářství 2014–2020 je v nezanedbatelné míře rizikovým programem například ve smyslu správnosti vykazovaných výdajů i potenciálu pro splnění cílů. Dlouhodobě se skrze něj nedařilo naplnit jeden z hlavních cílů, což je zvýšení spotřeby sladkovodních ryb. To jsou některé z důvodů, proč jsme ke kontrole přistoupili," uvedl mluvčí.

Kontroloři se zaměří i na vybrané příjemce dotací. Bude u nic ověřovat hlavně to, jak s penězi zacházeli a jestli dodržovali stanovená pravidla. Jednou z priorit programu bylo podle SZIF zachovat udržitelnou produkci tržních ryb z tradiční akvakultury nebo zvýšit podíl zpracovaných ryb, podpořit jejich konzumaci a propagovat akvakulturu.

Podporu rybářství kontroloval NKÚ v minulosti již dvakrát. První z nich se uskutečnila v roce 2009. Úřad tehdy zjistil mimo jiné, že ministerstvo zemědělství u zakázky za 150 milionů korun na projekt podpory spotřeby sladkovodních ryb nepostupovalo podle zákona.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down