Nejvyšší správní soud potvrdil správnost pětimilionové pokuty Templářským sklepům Čejkovice, kterou výrobci vína udělila v roce 2011 Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ty uvedly na trh víno ročníku 2009 jako tuzemské, přestože hrozny byly neznámého původu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Výrobce v minulých letech neuspěl s kasační stížností ani v dalších částech tohoto případu.
Pokutu dostaly Templářské sklepy za vícero pochybení. Bylo to nevedení řádné evidence o původu hroznů, porušení povinnosti "oznamovat úplné a pravdivé údaje" Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému, uvádění produktů neznámého původu do oběhu, uvádění spotřebitele v omyl, pokud jde o původ produktů, nepředložení evidenčních knih a opakované nesplnění uložených opatření.
Vinařské družstvo tehdy vyrobilo 1,1 milionu litrů vína, které nechala inspekce stáhnout z trhu. Výrobce zpracoval 1250 tun hroznů neznámého původu.
Původně výrobce uspěl u soudů, avšak potravinářská inspekce podala kasační stížnost, která celý spor obrátila v její prospěch a od té doby zněly všechny další rozsudky právě ve prospěch inspekce.
Provenience vína čili zeměpisný původ je jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality vína, uvedl soudce zpravodaj Karel Šimka. Údaje o původu tak lze označit za zásadní pro možnost spotřebitele posoudit kvalitu vína a spolu s dalšími představují klíčové faktory ovlivňující rozhodování spotřebitele při výběru. Údaj o původu je pro konečného spotřebitele obvykle velmi významnou informací a přispívá k naplnění smyslu právní úpravy v dané oblasti v jeho informativní a ochranné funkci, vysvětlil.*