Nejvyšší státní zástupce nařídil prověřit postup v kauze Bečva

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nařídil prověřit způsob, jakým žalobci naložili s trestním oznámením na postup vyšetřovatelů případu otravy řeky Bečvy. Oznámení loni podal člen sněmovní vyšetřovací komise a současný ministr školství Petr Gazdík (STAN). O Střížově rozhodnutí dnes informoval web iROZHLAS.cz. Ekologickou havárii, která na podzim 2020 postihla Bečvu, způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy. Jedovaté látky poškodily biotop asi na 40 kilometrech řeky.

Nařízení prověrky potvrdil serveru Českého rozhlasu mluvčí Nejvyššího státní zastupitelství Petr Malý. "Ve věci podání v tzv. kauze Bečva Nejvyšší státní zastupitelství po přezkoumání všech podkladů využilo svého oprávnění a iniciovalo vykonání dohledové prověrky," uvedl.

Postup olomoucké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ostravě nyní přezkoumá olomoucké vrchní státní zastupitelství. Na kontrolu má dva měsíce. "Výsledek tedy lze očekávat v průběhu května," dodal Malý.

Trestní oznámení kvůli ekologické havárii na Bečvě podal Gazdík týden po loňských sněmovních volbách. Měl podezření, že pátrání po vinících provázel podezřelý postup vyšetřovatelů. Nejvyšší státní zastupitelství na základě Gazdíkovy iniciativy doporučilo ostravským krajským žalobcům vykonat ve vyšetřování dohled. Ti však místo kontroly předali oznámení státním zástupcům do Vsetína. Tedy těm, které Gazdík kritizoval, uvedl letos v lednu Seznam Zprávy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down