Nejvyšší výnosy jsou zatím v Královéhradeckém kraji

Žně v Královéhradeckém kraji jsou téměř u konce. Zemědělci k 21. srpnu sklidili 99 procent ploch osetých obilovinami. Dosavadní hektarový výnos činí 7,03 tuny a je zatím nejvyšší v ČR. V meziročním porovnání je hektarový výnos obilovin v kraji zatím vyšší o jednu tunu, tedy o 16 procent. Celá ČR má zatím hektarový výnos 6,03 tuny a posečeno 99,4 procenta ploch. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství.

Zemědělcům v kraji zbývá sklidit posledních 781 hektarů z celkových 83 364. Zcela již jsou sklizené ozimý ječmen a žito. U ozimé pšenice, která je nejpěstovanější plodinou v kraji, farmářům v neděli zbývalo posekat posledních 326 hektarů z celkových asi 56 000. Výnos u ozimé pšenice meziročně vzrostl o 15 procent na 7,3 tuny z hektaru. Farmáři v uplynulém týdnu také dokončili sklizeň řepky. Průměrný výnos řepky dosáhl 3,52 tuny z hektaru. Loni výnos řepky činil rovné tři tuny na hektar.  Oficiální zakončení žní a jejich bilanci plánují zemědělci z hradeckého kraje na 17. září na tradičních krajských dožínkách v Šimkových sadech v Hradci Králové. Zemědělci a potravináři z kraje na nich veřejnosti představí svou práci. Akci každoročně navštěvují tisíce lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down