Některé dovážené zásilky potravin se budou hlásit dva dny před přijetím a také jejich cena

Dovozci potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů budou od pátku muset nahlašovat příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře budou muset uvádět také informaci o ceně výrobku. Nařízení vlády zpřísňující nahlašovací povinnost bylo dnes zveřejněno ve Sbírce zákonů a v pátek nabude účinnosti. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky má zpřísnění zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.

Informace o zásilkách jsou Státní veterinární správou (SVS) využívány výhradně k organizaci úředních kontrol a k nediskriminačnímu ověřování toho, zda potraviny vyrobené v podnicích mimo Českou republiku, které nejsou dozorovány inspektory SVS, splňují stejné požadavky jako potraviny vyrobené v ČR, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Pejchal.
Kromě údaje o druhu a množství přicházejícího živočišného produktu, odesílateli a adrese místa určení či způsobu úpravy výrobků bude příjemce potraviny muset uvést údaje o předpokládané prodejní jednotkové ceně v místě dodání či prodeje bez DPH. Informaci budou příjemci oznamovat příslušné krajské veterinární správě prostřednictvím zvláštního formuláře zveřejněného na webu www.svscr.cz. Uvedení údajů o ceně má podle ministerstva zemědělství pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.
U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců platí již od května 2011. Až dosud museli hlásit informace o zásilce minimálně den dopředu. Nově budou muset dovozci nahlašovat dovozy rostlinných produktů. Povinnost se bude vztahovat na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a na konzumní brambory. Na rozdíl od dovozců živočišných produktů budou moci příjemci rostlinných komodit informovat Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci elektronicky i v listinné formě.
Nařízení jsou reakcí na ruský zákaz dovozu řady potravin a zemědělských komodit ze Západu. Na unijním trhu vzniká přetlak a ceny komodit jdou dolů. Výkupní ceny jablek a zeleniny byly začátkem září meziročně až o polovinu nižší.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down