16.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Některé lesnické firmy považují nové tendry Lesů ČR za nezákonné

Nově vyhlášené tendry státního podniku Lesy České republiky považují některé lesnické firmy za nezákonné. Míní, že s posuzováním nabídek lze manipulovat. Podmínky veřejných soutěží jsou nevýhodné jak pro lesnické firmy, tak i pro státní podnik, prohlásil místopředseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) Rostislav Staněk. Tvrzení SPLH o nezákonnosti a možné manipulaci tendrů Lesy ČR však odmítly.

Podle Staňka jsou nové tendry největší tunel na lesnické společnosti od začátku devadesátých let. Z předběžných výsledků, které má prý SPLH k dispozici, vyplývá, že v tendrech vítězí na 80 procent nabízené plochy jediná společnost. Výpočet, na jehož základě se určuje vítěz, některé firmy znevýhodňuje. Zadáváním veřejných zakázek as nyní podnět sdružení zabývá opět Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Podle sdělení mluvčího Lesů ČR Tomáše Vyšohlída, se do tendrů přihlásilo 113 firem, které celkem podaly 933 nabídek. S otevíráním obálek podnik začal v úterý a dnes ho zakončil. Nyní bude následovat vlastní hodnocení nabídek z pohledu splnění kvalifikačních a formálních kritérií a ceny.
Jak zdůraznil generální ředitel Lesů ČR František Koníček, manipulace při výběru účastníků tendru není možná. U každého kroku výběrových řízení mohou být pozorovatelé z České asociace podnikatelů v lesním hospodářství, Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství, lesnických odborů, dozorčí rady LČR a ministerstva zemědělství. Smlouvy s vítězi by měl podnik uzavřít na konci prosince. Podle nových smluv, které budou trvat jeden rok, by se mělo začít pracovat od 1. ledna. Během příštího roku by LČR měly vyhlásit střednědobé tendry, nejméně na tři roky. Smlouvy z nich by platily od ledna 2008.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down