23.09.2002 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Některé neznámé značky instantních káv jsou pouhou kávovinou

Česká zemědělská a potravinářská inspekce zopakovala kontrolu instantních káv, které byly v minulosti předmětem falšování. Předchozí kontrola z roku 2000 prokázala, že do třetiny výrobků – většinou se však jednalo o neznámé značky – byly přidávány produkty na bázi čekanky, sladu, fíků nebo obilovin. To platné legislativní předpisy nedovolují a podobné jednání hodnotí jako klamání spotřebitele.

Jako instantní káva může být označen pouze takový výrobek, který neobsahuje žádné příměsi kávovinových náhrad. Pokud jde o směs kávového extraktu a kávoviny, musí být označena jako kávovina.
Detekce nepřípustných složek ve vzorku instantní kávy se provádí pomocí stanovení jednotlivých vybraných cukrů, jejichž nízký obsah je u 100% kávy charakteristický. Prokáže-li se laboratorní analýzou zvýšený obsah sacharidů, které jsou pro kávové náhražky typické, jedná se o falšování.
Inspekce se při kontrole zaměřila na méně známé značky tuzemských i dovezených instantních káv, které jsou nabízeny v obchodech a na tržištích. Výsledky laboratorních analýz tentokrát prokázaly falšování u 21% odebraných vzorků, tj. v šesti případech z dvaceti osmi:
100% instantní káva (výrobce: 2F Sverige HB,Švédsko)
Instantní káva (výrobce: KAFFA s.r.o.,ČR)
„Brazil“ Instantní káva (výrobce:PIKA KAVA, ČR)
Caffe FORT WAYNE (výrobce: P.W.ALCOR, Polsko)
LE CAFÉ EXCLUSIVE (výrobce: RSX Katovice, Polsko)
Instantní káva (dovozce: I.I.P. Obchodní služby Praha, ČR, dovoz z Izraele).
Tyto výrobky bylo zakázáno uvádět do oběhu a případy jsou došetřovány přímo u výrobců nebo dovozců.
Odhalování klamání spotřebitele je jednou z priorit kontrolní činnosti inspekce. Podle ústředního ředitele ČZPI Jakuba Šebesty „…má spotřebitel právo na potraviny, které jsou skutečně tím, čím mají podle údajů na etiketě být. Proto bude inspekce falšování potravin s cílem dosáhnout zisku na úkor peněženky zákazníka i nadále tvrdě postihovat“.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down