Někteří středočeští zemědělci považují nový dotační systém za kompromis, jiní za extrém. Většinou se shodují, že nejvíce postihne velké holdingy. Podle Josefa Stehlíka z Asociace soukromého zemědělství změna ke zdražování potravin nepovede a zásadní změny ve vyplácení vyšší dotace na prvních 150 hektarů už zřejmě nenastanou. Bude však podle něj ještě možné diskutovat například o rozdělování peněz z dotačního Programu rozvoje venkova. Podle Gabriely Jeníčkové z Regionální agrární komory Středočeského kraje by rozdíl v nastavení neměl být natolik zásadní pro malá a velká hospodářství.
Agrární komora a Zemědělský svaz původně na dnešní den ohlásily, že budou pokračovat v protestech proti změnám. V úterý večer jej ale zrušili poté, co jim premiér Petr Fiala (ODS) přislíbil schůzku. Proti změnám v dotacích někteří zemědělci protestovali už 20. ledna, kdy na silnice vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů.
Podle Jeníčkové by menší zemědělci měli být podporováni, ale rozdíl v novém nastavení je extrémní a naopak zase znevýhodňuje větší podniky. Podle Stehlíka vláda plní svůj volební program a změna se udělat musela. "Je to slušný kompromis," řekl Stehlík a dodal, že jde o změnu přerozdělení zhruba dvou miliard z celkem 40 miliard korun. Ceny potravin podle něj ovlivňují především ceny jednotlivých komodit na evropském trhu.
V Bečvárech na Kolínsku se chtěli připojit ke spanilé jízdě s pěti traktory, při posledním protestu vyjeli se čtyřmi. Předseda okresní agrární komory Kolín Vojtěch Kšírl vidí největší problém v nekomunikaci vlády se svazem a agrární komorou. "Měli by se vyjadřovat odborníci, ne jen politici. Během tří dnů se ze stolu shodily zásadní úpravy. Když jsem si přepočítal, o kolik bychom s touto dotační politikou přišli, jde o miliony korun, které nám nepřijdou," Kšírl. Celý proces je podle něj chaotický a neví, podle čeho se má řídit. V zemědělství je rok příliš krátká doba na změnu koncepce, dodal Kšírl.*