Ministr nechá prověřit projekty na propagaci zemědělských výrobků

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula nechá prověřit projekty Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR na podporu zemědělských produktů, u kterých odhalila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) několik pochybení. Jde o projekty z roku 2013 a 2014 dohromady za více než 21 milionů korun z evropských dotací. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Kontroloři prověřili projekty v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun. Kontrola se týkala Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a vybraných příjemců dotací, například Agrární komory ČR nebo Potravinářské komory ČR. Agrární komora podle NKÚ v roce 2013 vybrala dodavatele služeb pro tříletý program podpory spotřeba mléka Bílé plus za 11 milionů korun bez otevřené soutěže, přestože měla povinnost vypsat veřejnou zakázku. Komora tehdy přímo oslovila tři agentury. "Státní zemědělský intervenční fond tehdy na základě přímého oslovení ze strany Agrární komory ČR potvrdil správnost našeho postupu v tomto konkrétním případě a ke stejnému závěru dospěla ve svém stanovisku také nezávislá advokátní kancelář," uvedl prezident komory Jan Doležal, podle kterého jde o neúmyslné pochybení. "Každá interní kontrola zpravidla zpřísňuje celý systém zadávání, průběžných i finálních kontrol a dnes by se to již nestalo," dodal. NKÚ také upozornil, že Potravinářská komora ČR v programu Kvalita z Evropy - chutě s příběhem sice veřejnou zakázku vypsala, ale uzavřela s vítězem smlouvu, která o 10,8 milionu korun překročila vítěznou nabídku. Podle zadávací dokumentace přitom měla být vysoutěžená cena nepřekročitelná. "Celý program měl stát 85 milionů korun, smlouva ale byla podepsána na částku 95 milionů. Přestože byla nakonec vyčerpaná suma zhruba 79 milionů korun, budu chtít detailně prověřit, jak mohlo k podepsání smlouvy na vyšší částku dojít," uvedl k tomu Nekula. Projekty obou komor si chce nechat zanalyzovat a poté ministerstvo zvolí další postup. Doplnil, že už doběhla promlčecí doba, po kterou by mohl resort peníze vymáhat zpět.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down