Nekula odmítl vyšší zdanění tichého vína, přínos pro rozpočet by byl nejistý

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula nesouhlasí se zdaněním tichých vín, uvedl dnes na twitteru. Národní ekonomická rada vlády (NERV) to navrhla jako součást balíčku opatření ke konsolidaci veřejných financí, který chce tento týden představit vláda. Podle Nekuly by přínos pro státní rozpočet byl nevýrazný a nejistý. Zavedení spotřební daně odmítá také Svaz vinařů. Podporuje ho naopak například Asociace malých a středních podniků (AMPS), která sdružuje mimo jiné majitele restaurací. Na vysoké odvody ze spotřební daně z tvrdého alkoholu nebo daňové zvýhodnění vína upozorňují svazy výrobců a dovozců lihovin.

Nekula uvedl, že spotřební daň není zavedená v zemích, odkud se do ČR velké množství vína dováží. Zmínil Itálii, Španělsko, Německo nebo Rakousko. "Ne vše se dá přepočítat na peníze a příjmy do rozpočtu. Víno má v ČR po staletí tradici. Jeho produkce není obrovská, ale je dnes velmi kvalitní," uvedl ministr zemědělství. Dodal, že považuje moravské a české vinařství za něco, co je třeba uchránit pro budoucnost. V současné době se v České republice platí spotřební daň pouze z šumivých vín, a to ve výši 23,40 koruny za litr.

Podle Svazu vinařů by případné zavedení spotřební daně ve výši 23,40 Kč na litr tichého vína vedlo ke zdražení běžné lahve vína v obchodech zhruba o třetinu. Důsledkem zavedení spotřební daně by podle Svazu vinařů byl propad celého oboru až o desítky procent a plocha vinic by mohla klesnout i pod 10 000 hektarů.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich dnes novinářům řekl, že zdražení vína by vedlo k útlumu turistického ruchu na jižní Moravě. Vedení kraje podle něj vyzvalo jednotlivé vinaře i starosty vinařských obcí, aby vyčíslili, jakou ztrátu podle nich snížení počtu vinařských akcí přinese. "Jedná se o miliony až desítky milionů nejen na straně vinařů, ale také pro obce, penziony nebo gastro zařízení," doplnil hejtman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down