Nekula: V zemědělských oborech je možné zaměstnat 40 000 až 50 000 lidí

V zemědělské výrobě, potravinářství či lesnictví bude možné zaměstnat 40 000 až 50 000 lidí. V souvislosti s ukrajinskými uprchlíky přicházejícími do Česka to  dnes před jednáním vlády novinářům řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Resort zároveň eviduje odchody ukrajinských mužů do vlasti u zhruba deseti procent podniků.

"V rámci resortu zemědělství, konkrétně v zemědělské výrobě, potravinářství, lesnictví, budeme schopni 40 000 až 50 000 lidí zaměstnat," řekl Nekula. Připravena jsou i pracovní místa pro ženy, a to v oborech, jako je zelinářství, ovocnářství, živočišná výroba i lesnictví. "Lesy ČR konkrétně už mají připravené pozice pro ženy," dodal ministr.

Česká republika zatím udělila víc než 90 000 speciálních víz Ukrajincům prchajícím před válkou. Reálný počet uprchlíků, kteří nyní v zemi jsou, je podle odhadů okolo 150 000, sdělil dnes na dotaz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Mezi uprchlíky převažují ženy a děti.

Podle průzkumu Hospodářské komory z minulého týdne zatím odešlo z Česka asi 15 procent ukrajinských pracovníků. Část jich bude možné nahradit uprchlíky, další zaměstnance bude podle komory třeba získat z jiných zemích, jako jsou Moldavsko, Mongolsko nebo Kazachstán.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down