22.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nelegální dovozy ochuzují stát

Nelegální dovozy, jak se zjednodušeně označují dovozy zboží s podhodnocenou cenou či s falešnými značkami, stojí náš stát ročně jen v oblasti spotřebního zboží odhadem více než 50 miliard Kč.

Tato částka zahrnuje podle prezidentky Svazu obchodu Heleny Pískovské nejen ztráty na clu a daních, ale také vyplacené podpory v nezaměstnanosti, kterou uplatnění tohoto zboží na našem trhu vyvolalo. Dalších 30 až 40 miliard Kč tratí na svých tržbách naši obchodníci. Podle Pískovské má ve svízelné situaci pomoci nově ustavená Pracovní komise Rady sociální a hospodářské dohody pro řešení nelegálních dovozů. V ní jsou zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva financí, Generálního ředitelství cel, České obchodní inspekce, postižených zaměstnavatelských asociací a poslanci. Prvním krokem bude sestavení seznamu zboží spolu s jeho obvyklými cenami, který by měl pomoci celníkům při posuzování cen deklarovaných dovozci. Podobné problémy trápí již dlouho také naše zemědělce a potravináře. Jde mimo jiné například o dovozy vína za korunové částky. MZe však v nově ustavené komisi chybí. „Potraviny jdou zatím mimo nás, řeší se přes Agrární komoru,“ upřesnila Pískovská.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down