Ve slovenských horách se v těchto dnech stávají středem zájmu nelegálních sběračů lesní plody, tedy borůvky, brusinky, maliny či houby, a to i přesto, že na Slovensku platí přísné zákony, které sběr lesních plodů v národních parcích, přírodních rezervacích a chráněných územích zakazují.
Do hor denně míří stovky lidí, kteří svoje "úlovky" pak prodávají řidičům u silnic. "Sběr lesních plodů se v posledních letech stal na Slovensku velmi rozšířeným sportem," říká strážce Národního parku Nízké Tatry Dan Harťanský. Sběrači pak se svým "zbožím" lemují silnice v oblastech Horehroní, Kysuce, nebo Vysokých Tater. Podle Harťanského v případě, že se nelegální sběrači dostanou z lesa, strážci už nemají možnost zasáhnout. "Loni jsme ještě mohli sběrače u silnic alespoň kontrolovat, tato pasáž ale z nového zákona vypadla," říká stroze strážce.
Připomíná, že například do lokality Čertovica chodí denně až 50 sběračů z Brezna či Liptovského Mikuláše. "Objevili jsme u nich i půl metru široké hřebeny na borůvky, které vážně poškozují porosty," říká. Lesní plody sbírají někdy i celé rodiny. Sběrač prý nasbírá za den minimálně deset litrů borůvek. Jeden litr pak prodává u silnice za 60 až 90 korun. Mísa hub vyjde na přibližně 100 korun. "Čtyřčlenná rodina je schopna za den vysbírat i 40 litrů borůvek a vydělat si tři tisíce korun," podotýká.
V případě, že strážci chytí sběrače v lese, mohou jim uložit pokutu do dvou tisíců korun. S vymáháním pokut ale bývají velké problémy.