Německá firma chce na Domažlicku postavit haly na výkrm kuřat a produkci vajec

Německá firma Brüterei Süd chce postavit u hranic na Domažlicku tři haly na výkrm kuřat a produkci vajec. Investice má přesáhnout 200 milionů korun. Přímo zaměstná třináct lidí a další dvě desítky místních pracovníků na ni budou navázaní. V obci a okolí je nyní nezaměstnanost 23 procent a pracovních míst ubývá. Informoval o tom starosta Nemanic Ivan Bartošek.

Podle starosty se nyní obhajuje posudek EIA, vliv stavby na životní prostředí. Na krajském úřadě probíhá dohodovací řízení. Soubor opatření EIA je k dispozici na obci a každý do něj může nahlédnout. Zastupitelé už záměr velké německé skupiny schválili. V obci udělali průzkum, podle nějž se pro stavbu vyslovilo 80 procent obyvatel, zbytek byl proti nebo se nevyjádřil, poznamenal Bartošek.

Proti stavbě se postavila Demokratická strana zelených (DSZ), která má pobočku v nedalekém Klenčí. V prohlášení poukazuje na to, že tento objekt se nachází v různých zónách CHKO Český les, blízko turistického přechodu s Německem Untergrafenried. Podle DSZ výstavba i provoz farmy ovlivní kvalitní životní prostředí.

Německá firma, která už má v ČR pobočku, by postavila haly na kraji obce. Podle Bartoška jde o jednu z největších firem v Německu na produkci drůbežího masa a vajec. Na koupi areálu bývalé pily už má firma smlouvu o smlouvě budoucí. Investice by podle něj snížila nezaměstnanost, která je nyní v obci s 280 obyvateli a okolí 23 %.

Brüterei Süd obci garantuje, že provoz chovů životní prostředí neovlivní. Jak řekl starosta, německá firma má certifikáty od Greenpeace, jsou dodavatelé McDonald’s a KFC. Jde o silnou firmu s nejmodernější technologií. Podle něj by v Nemanicích chtěla mít pilotní projekt pro Českou republiku. Až z reakcí na EIA bude jasné, zda haly na produkci brojlerů i vajec vzniknou.

Nemanice mají s investorem smlouvu, že bude odvádět jednotky milionů do obecní kasy a že přednostně zaměstná místní lidi.*

Komentáře ke článku 7

 • JH

  A nebude to konkurovat ANOzvěrstvu? Kvalitou asi ne to by v Německu nikdo nekoupil, cenou možná pokud dostanou tolik dotací co Bureš…
  Jinak jsem vegan a považuji to za týrání živých bytostí.

  • Ladislav

   Souhlasím, proč to nemůže postavit nějaký náš drůbežářský komplex, například Babiše, proč to musí být Německá firma a daně ze zisku putují do Německa. My jsme přeci byli zemědělská velmoc, drůbež a vejce jsme měli ze svých zdrojů.

   • Saša

    Tak si kupte raději dražší českou drůbež a vejce od našich farmářů. Ve finále zjistíte, že ani tak drahá nebyla a zisk i daně zůstanou tady.

    • Anna

     To snad Ivan Bartošek nemyslí vážně! V době, kdy každý normální starosta hájí to nejcennější ve své obci…???!!! Nemanice už bohužel nemají (i jeho zásluhou) už nic, krom nádherné přírody a dnes tak vzácného čerstvého vzduchu. I to chce pan starosta prodat???
     Zeptal se někdy pan starosta sám sebe, proč je zde nezaměstnanost tak vysoká? Proč se většina řádných obyvatel z obce odstěhovala? Vážený pane starosto, pokud vám ještě jen trochu záleží na již tak i vaší zásluhou zdevastované obci, nemůžete své rozhodnutí myslet vážně!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *