06.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemíjet se s praxí (komentář)

Využívání výsledků vědy v praxi je často kladenou otázkou, a to jak z pozice vlastních výzkumníků, tak státních orgánů i praktiků. Odpověď na ni se pokoušeli hledat i účastníci posledního plenárního zasedání České akademie zemědělských věd.

Jak přednášející na tomto setkání několikrát zdůraznili, výzkum je třeba soustředit na požadavky praxe, s nimiž se nezřídka míjí. Poukázali však na to, že i když je třeba se věnovat aplikovanému výzkumu, nelze zatracovat ani výzkum základní. V tomto případě by se české týmy měly zapojit do spolupráce na mezinárodních projektech, protože obsáhnout ho v tuzemsku není zcela možné. Výsledky by ale měly být aplikovatelné v domácím prostředí. Všichni účastníci výzkumu a vývoje, i ti, kteří se podílejí na přenosu jeho výsledků do praxe, mají mít přitom ze své činnosti ekonomický profit. Týká se to i poradenských komerčních agentur, které se zapojují do přenosu výsledků výzkumu do praxe.
Diskusi vyvolalo i množství finančních prostředků, určených pro tuto oblast. Pro někoho jsou dostačující, pro jiného ne a podle některých představitelů výzkumu právě nedostatek peněz stojí za tím, že výsledky českého výzkumu nejsou uspokojující a stále přetrvává poměrně široká propast mezi ním a praxí. Pokud se má v budoucnu zužovat, nemohou se zpracovávat výzkumné projekty jen proto, aby zůstaly ležet v zásuvkách stolů, maximálně jejich výsledky byly publikovány v časopisech a autoři sklidili nějaký ten bod hodnocení k dobru. Proto je nezbytná větší komunikace mezi pracovníky výzkumu a praxe. Ti by se měli do celého procesu zapojit v širší míře a formulovat, co potřebují. Na druhou stranu výzkumníci by jim měli vyjít vstříc. Potřeby praktiků by se tak již nemíjely s výsledky výzkumných projektů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down