23.08.2006 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemoc ovcí bluetongue zavlečena do nových oblastí Evropy

Nemoc ovcí nazývaná bluetongue, která se u zvířat projevuje zmodráním jazyka v konečné fázi života, byla v druhé polovině srpna zjištěna v Nizozemsku, Belgii a na severu Německa. Všechny země přijaly příslušná opatření. Vytvořily ochranné zóny, zakázaly obchodovat s přežvýkavci a přesuny zvířat podléhají kontrole, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nemoc bluetongue, neboli katarální horečka ovcí, je typická pro jižní teplejší oblasti. V případě Nizozemska, Belgie a Německa jde o první případ zavlečení do této části Evropy. Proto se touto nákazou zabývala Evropská komise 21. srpna. Ve svém rozhodnutí uvádí seznam území, na která se opatření přijatá postiženými státy vztahují. Opatřeními se rozumí zákaz odesílání živých přežvýkavců, jejich spermatu, vajíček a embryí, uvedl Duben.
První výskyt onemocnění byl podle Dubna zaznamenán v chovu ovcí 18. srpna v Nizozemsku, v provincii Limburk. O den později se potvrdil v Belgii v jedenácti farmách, z toho sedm chová skot a čtyři se zaměřují na chov ovcí). Dne 21. srpna se objevila dvě ohniska v Německu, v Severním Porýní Vestfálsku - jedna farma ovcí, druhé ohnisko tvoří osm hospodářství se skotem).
V Nizozemsku, Belgii a Německu přijali přísná a účinná veterinární opatření. Nicméně je třeba si uvědomit, upozornil duben, že do budoucna mohou se změnami klimatu ohrožovat Evropu i nemoci hospodářských zvířat, které byly dosud vnímány jako exotické.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down