31.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemoc šílených krav udeřila po sedmnácté

Krátce po potvrzení 16. případu BSE se u nás zřejmě objevil další případ této nemoci. Veterináři mají podezření, že byla nakažena více než čtyři roky stará kráva ze Zemědělského družstva Hodice na Jihlavsku. Agrowebu to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Výsledky kontrolního testu by podle něj měly být do konce týdne.

Veterináři nyní dohledávají vrstevnice podezřelého dobytčete, které by v případě potvrzení choroby musely být utraceny. Podle Dubna asi půjde tak jako v předchozím případě o stovky zvířat. Dojnice pochází z farmy Růžená Zemědělského družstva Roštýn v Hodicích. Po utracení byla odvezena do asanačního podniku ve Věži na Havlíčkobrodsku, kde byly odebrány vzorky.
Družstvo chová asi 2000 kusů skotu, z toho krav je 700. Vedení se o možné nákaze dovědělo dnes odpoledne a zatím se k ní nechce vyjadřovat. "Je to spíš uzavřený chov. Nevypadá to, že by dojnice byla nakoupena. Asi se tam narodila," řekl ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc.
Veterináři dnes vydali zákaz přemisťování skotu. Případné stádo k utracení začnou vybírat v úterý. Podle Šulce se zatím nedá říct, jak bude četné. Rizikové jsou vrstevnice o rok starší nebo mladší a potomci podezřelé dojnice. Bude se mapovat i pohyb zvířete během života. Pokud se výskyt BSE potvrdí, budou asi zvířata poražena ve vybraném asanačním podniku. Březí krávy se zřejmě budou porážet až po narození telat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down