02.02.2023 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemoc šílených krav zjištěna v Nizozemsku

Kráva, která nedávno uhynula na nizozemské farmě, měla pozitivní test na takzvanou nemoc šílených krav, odborně nazývanou bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nizozemskou vládu.

Farma, na které kráva uhynula, byla uzavřena, oznámil ministr zemědělství Piet Adema v dopise poslancům. Dodal, že se nakažené zvíře "nedostalo do potravinového řetězce, a nepředstavuje tak riziko pro bezpečnost potravin".
BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii. Přenos encefalopatie ze skotu či jiného zvířete na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc. Toto onemocnění je sice velmi vzácné, nicméně vždy smrtelné. Jeho podstatou je neovladatelné množení infekčních prionových bílkovin v mozkové tkáni.
V důsledku pozření nakaženého masa zemřelo v Evropě více než 100 lidí. Kvůli zastavení šíření nemoci muselo být poraženo 4,5 milionu kusů dobytka. Poslední případ zjištěný v Nizozemsku byl v roce 2011.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down