Tuzemský maloobchodní trh potravin ovládají už léta obchodní řetězce a nic na tom nemění ani současná pandemie. Stačí si nasadit roušku vejít do supermarketu a můžete spolu s ostatními téměř bez omezení nakupovat. Pokud jste si ovšem zvykli nakupovat čerstvé potraviny na farmářských trzích máte smůlu -jsou zrušeny. Ministr zemědělství sice minulý týden avizoval, že se o jejich případném povolení zmíní při jednání vlády, podle ministra zdravotnictví se ale teprve uvidí, možná po Velikonocích.
Zdravotníci zřejmě vědí, proč by se na otevřených farmářských tržištích mohl šířit koronavirus lépe než v uzavřených obchodech, zemědělci ani jejich zákazníci nikoli. Nařízení je ale nařízení, a tak nemá příliš smysl o něm diskutovat. Asociace farmářských tržišť, která organizuje některé pražské trhy, však přesto připravila model fungování trhů s devíti konkrétními pravidly, přísnějšími než ta, která platí v supermarketech. Kromě toho by z trhů zatím zmizelo občerstvení, lavičky pro posezení i pouliční umělci. Ochranné rozestupy mezi zákazníky by vyznačovaly pásky na zemi, stánky by měly od sebe rozestupy a lidé by k nim přistupovali jednotlivě.
Přímý prodej na farmářských trzích je pro řadu zemědělců, zejména těch menších, jednou z mála možností, jak si vylepšit svoji ekonomickou bilanci. Pro některé pak možností jedinou. Jsem si vědom, že farmářské trhy a ti, kdo na nich prodávají, jsou v záplavě protinákazových opatření pod rozlišovací schopnost vlády. Nic to ale nemění na tom, že i malí zemědělci mají v této době velké problémy.