Neochucené mléko a mléčné výrobky by měly děti dostávat zdarma

Vláda schválila změny v programu dotovaných potravin pro školáky. Neochucené mléko a mléčné výrobky by měly děti od příštího školního roku dostávat zdarma, za ochucené výrobky si rodiče připlatí. Dříve dostávaly děti zdarma pouze ovoce a zeleninu. Program ovoce a zeleniny se rozšíří i na druhý stupeň, naopak z mléčného se vyjmou mateřské školy. Dnes o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva zemědělství, které novinky na vládu předložilo.

Stát plánuje dát na rozšíření mléčného programu až 670 milionů korun, přičemž v letošním školním roce  přispěl 47 miliony korun. O penězích ale bude muset ještě jednat ministr zemědělství Marian Jurečka s ministrem financí Andrejem Babišem.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol až 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho. Stát by měl také více podporovat konzumaci potravin v biokvalitě.

Podle ministerstva nové nastavení programů umožní větší zapojení lokálních producentů zeleniny i mlékáren. Aktuálně je schváleno 17 dodavatelů ovoce a zeleniny a sedm dodavatelů mléka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down