Lesnické firmy, které smluvně pracují pro státní podnik Lesy České republiky, se obávají miliardových ztrát a propouštění. Pokud antimonopolní úřad potvrdí, že Lesy musejí zadávat tendry podle zákona o veřejných zakázkách, mohly by být dosavadní smlouvy neplatné, a firmám by tak nastaly vážné ekonomické problémy. Informovali o tom zástupci Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR.
Lesy ČR si podle Pavla Hese z marketingového odboru podniku složitost nynější situace uvědomují. "Proto máme připravené scénáře krátkodobé stabilizační koncepce. O konkrétních krocích budeme informovat po zveřejnění rozhodnutí antimonopolního úřadu," řekl Hes.
Lesy ČR se dosud zákonem o zadávání veřejných zakázek neřídily. Kritice za neprůhlednost tendrů čelil podnik od konce roku 2004. Jen loni přidělily LČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, práce za několik miliard korun. Firmy ze sdružení se obávají, že verdikt se dotkne právě těchto smluv. Pro řadu z nich je přitom spolupráce s Lesy zásadní, tvrdí zástupci sdružení.
ÚOHS by měl zveřejnit své rozhodnutí v nejbližších dnech. Podle agenturních informací potvrdí původní verdikt z února, že podnik vykonává svou činností odborného lesního hospodáře veřejnou službu, a musí se proto chovat ve smyslu zákona o veřejných zakázkách. Předseda úřadu Martin Pecina to však zatím nepotvrdil.
Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství má 18 členů, firmy zaměstnávají 5400 lidí a jejich roční tržby přesahují čtyři miliardy korun. Nyní počítá škody, které by verdikt společnostem způsobil. "Z prvních informací mohu potvrdit, že půjde o miliardy korun," upřesnil Petr Malina ze společnosti Agroforest.
Náhradu škod budou chtít lesníci po státu. Lesy ČR a zároveň Česká republika se nevyhnou celé řadě soudních a arbitrážních sporů o náhradě vzniklých škod, píše sdružení v tiskové zprávě. O arbitráži už podle právní zástupkyně firem Kateřiny Jandové několik členů sdružení uvažovalo. "Některé ze společností mají zahraniční vlastníky a určitě i tato úvaha se již objevila a do jisté míry je reálná," uvedla.
Podle Peciny není u státních podniků vždy jasné, jestli se musejí zákonem o veřejných zakázkách řídit, nebo ne. "Na žádost lesnických společností... jsme si z Bruselu vyžádali doplňující stanovisko, protože situace není úplně jasná a v různých státech je řešena jinak," uvedl.