Neplnění norem může ohrozit dotace

Členským zemím EU, které nebudou dodržovat rozpočtová pravidla bloku, by mohly být odepřeny platby ze všech unijních fondů. Týkat by se to mohlo i peněz, které získávají v podobě různých dotací na zemědělství. Počítají s tím podle serveru EUObserver plány Evropské komise, které Brusel představí zítra.

V současné době je možné odepřít kvůli porušování rozpočtových norem pouze peníze z kohezních fondů. I to se nicméně v praxi nikdy nestalo. Podle citovaných zdrojů serveru by středeční sdělení komise mělo rozšířit případné finanční sankce na všechny platby z EU.
To ostatně požadovala i řada převážně středo- a východoevropských zemí, včetně České republiky. Z kohezních fondů totiž proudí peníze na zlepšení situace a posílení rozvoje nejchudších regionů EU. Pokud by tak zůstalo jen u této sankce, pak by byly chudší země znevýhodněny vůči těm bohatším, jejichž regiony tyto peníze nezískávají.
Pokud by se ale zahrnuly i zemědělské platby představující zhruba 40 procent z unijního rozpočtu kolem 120 miliard eur (zhruba tři biliony korun), pak by se možnosti sankcí výrazně rozšířily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *