Nepodpoří novelu vinařského zákona a rozšíření zelené nafty

Poslanci občanských demokratů při pátečním projednávání ve sněmovně nepodpoří novelu vinařského zákona. Na tiskové konferenci to dnes řekl bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. Zákon jako celek je podle něj v aktuální podobě nepřijatelný, občanští demokraté ale zřejmě budou pro některé pozměňovací návrhy. Občanská demokratická strana je z principu proti rozšíření zelené nafty i na živočišnou výrobu, které budou poslanci rovněž projednávat, dodal Bendl.

Předpis o vinařství má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Zvyšuje také pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Bendl na tiskové konferenci ve sněmovně řekl, že v novele došlo před projednáním ve vládě k řadě změn, se kterými vinaři nesouhlasí.

Bendl například tvrdí, že omezování prodeje sudového vína postihne celý vinařský trh. Malým vinotékám podle něj přibude hodně byrokracie. Jsou tam některé pozměňovací návrhy, které zmírňují negativní dopady, ty je ODS připravena podpořit. Zákon jako celek je v téhle podobě pro občanské demokraty nepřijatelný, dodal Bendl.

Nový předpis také obsahuje například ustanovení, že vinotéky, které prodávají dovozové víno, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, takzvané bag-in-boxy. Dovozci budou muset do dvanácti hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down