Nepovolené látky v rostlinných biostimulantech

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zjistil přítomnost nepovolených látek v rostlinných biostimulantech Boundary SW a Hunter SW. Upozorňuje tak pěstitele na riziko použití zmíněných výrobků. Informovala o tom tisková mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

ÚKZÚZ v rámci úředních kontrol zjistil nepovolenou přítomnost rostlinných alkaloidů (přírodních insekticidů) ve výrobcích Boundary SW a Hunter SW společnosti ICAS s.r.i., Milán, Itálie, používaných jako pomocné látky ve výživě rostlin. Analýzou byl prokázán významný obsah alkaloidu matrin ve výrobku BOUNDARY SW a alkaloidu karanjin ve výrobku HUNTER SW.  Obě látky mohou mít negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí a nejsou povoleny ani jako účinné látky pro přípravky na ochranu rostlin. Uvedené rostlinné biostimulanty byly již v minulosti zakázány pro distribuci v České republice a následně staženy z trhu. Důvodem bylo právě důvodné podezření na obsah (oficiálně nedeklarovaných) alkaloidů.  ÚKZÚZ již o svých zjištěních informoval příslušné úřední autority EU. Přesto nelze vyloučit, že uvedené výrobky mohou být i nadále přítomny na trhu, ať již v EU nebo v dalších zemích a distribuovány například v  e-shopech.  "Důrazně proto varujeme všechny pěstitele, aby v žádném případě nekupovali a nepoužívali uvedené výrobky," dodala mluvčí.*  

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down