20.07.2004 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepřízeň počasí přerušila začátek sklizně na Plzeňsku

V Plzeňském kraji museli v pondělí zemědělci kvůli silným nočním srážkám přerušit sklizeň obilí, kterou v regionu o víkendu zahájili s desetidenním zpožděním. Se sklizní ozimých ječmenů začali farmáři v nejníže položených obilnářských pánvích u řek - na jihu Plzeňska u Šťáhlav, Komorna, Nezvěstic a Přeštic a na Horažďovicku u Malého Boru. Informoval o tom předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec.

"Obilí teď musí znovu vyschnout, chtělo by to, aby alespoň jeden den svítilo slunce a foukal vítr," uvedl Tomec. Podle něj bude sklizeň přerušovaná a prodlouží se o pozdější začátek a deštivé dny. Loni končily v kraji žně předposlední a poslední týden v srpnu, letos to bude nejméně o týden déle.
Podle předsedy Zemědělské agentury v Plzni Václava Brožíka letos nelze očekávat trvale slunečné počasí. "Sklizeň půjde pomalu," dodal předseda šťáhlavského AG-Produktu František Baloun. AG-Produkt za víkend sklidil 41 hektarů ječmene - dvě procenta z celkové plochy obilovin a pětinu z plochy osázené ozimým ječmenem. "Výnosy jsou víc než dobré, kvalita zrna také, květen byl mimořádně příznivý," řekl Baloun. Podle něj obilí dozrálo v sobotu za půl dne, kdy zároveň výrazně klesla vlhkost. Lepší hektarové výnosy a kvalitu obilí než loni a zejména předloni potvrzují také ostatní farmáři. "Zatím je obilí pěkné. Výnosy budou vyšší, letos bylo vlhčeji po celou vegetační dobu. Teď by to chtělo co nejvíce tepla," uvedl Tomec, který je zároveň předsedou Zemědělského družstva Železný Újezd na jihu Plzeňska. Proměnlivé počasí oproti loňsku prodraží náklady sklizně. "Zvýší se zejména náklady na sušení," dodal Baloun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down