16.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neradostný konec žní

Letošní úrodu u nás ohrožují nejen ničivé povodně, které zasáhly většinu území Čech, ale také vytrvalé přeháňky a deště , které na jižní i severní Moravě brzdí definitivní ukončení žní. Počasí ale působí problémy i jinde v republice

Na Vranovsku zbývalo tento týden dostat pod střechu asi 8000 hektarů pšenice, což je zhruba 15 procent ploch. "Kvalita je otazníkem, bude to zřejmě krmná, nikoli potravinářská pšenice," řekl ředitel Zemědělské agentury Znojmo Alois Čaněk. Srážky jsou podle něj naopak prospěšné porostům cukrovky a kukuřice, které jsou na polích a jejich sklizeň se očekává asi za měsíc až šest týdnů. Pokud se počasí umoudří, lze podle Čaňka letos u těchto komodit čekat rekordní výnosy. Celkem 9000 hektarů obilovin zbývá sklidit také zemědělcům na Blanensku. Ukončeny jsou žně u ozimých ječmenů a řepky, zhruba polovina výměry ozimé pšenice je však ještě na polích. "Počasí bude mít určitě dopad na kvalitu komodit, ztráta na tuně se odhaduje asi na 1500 Kč," uvedl ředitel Zemědělské agentury v Blansku Jaroslav Borek.
Deštivé počasí panovalo i v Moravskoslezském kraj, kde vlhko může výrazně zhoršit potravinářskou kvalitu obilovin a hrozí porůstání zrn. Sklizené komodity však mají většinou velmi dobrou kvalitu. Žně až na malé procento nesklizeného ovsa již skončily na Frýdeckomístecku. Téměř po žních je také na Opavsku, Hlučínsku a Ostravsku, řekl Jaroslav Baránek z opavské zemědělské agentury. Na Bruntálsku zůstává na polích deset až 15 procent ozimého ječmene a kolem osmi až deseti procent řepky, řekla ředitelka bruntálské agrární komory Eva Nováková. Kvůli vlhku pomalu dozrává jarní řepka, které je v regionu sklizení asi sto hektarů.
Na Lounsku znemožňovaly tento týden vydatné srážky pokračovat ve sklizni. Ty také sníží kvalitu i výnosy obilovin, zejména potravinářské pšenice. Na poli zůstává téměř polovina úrody pšenice, což se při současném počasí odrazí i na podstatném poklesu její výkupní ceny, řekl ředitel lounské zemědělské agentury Jiří Runza. Podle výsledků dosavadní sklizně označil Runza letošní úrodu za slabší průměr. Velké ztráty při sklizni řepky ozimé a obilí předpokládají zemědělci v Karlovarském kraji. Důvodem jsou opět vytrvalé srážky, kvůli nimž zhruba týden téměř nevyjeli na pole. "To co zůstalo na polích s řepkou už nebude mít cenu sklízet," řekl referent zemědělské agentury v Karlových Varech Václav Suda. Na Karlovarsku přitom zbývalo sklidit ještě 17 procent a na Chebsku 23 procent řepky ozimé. Také na Pardubicku očekávají zemědělci podle ředitelky tamnější Okresní agrární komory Jarmily Vlasákové jednu z nejhorších úrod za několik uplynulých let. Úporné deště ničí úrodu zemědělských plodin i na Vysočině, přitom nesklizená byla dosud zhruba polovina ploch obilovin. Zemědělcům v kraji hrozí ekonomický propad kvůli snížení kvality plodin a tím i tržní ceny. Proti dešťům zemědělci pojištěni nejsou, řekl předseda krajské agrární komory František Simandl. "Pro většinu zemědělců je pojištění příliš drahé. A když je někdo pojištěný, tak proti kroupám," řekl. Potravinářské obilí, které se ještě podaří sklidit, se kvůli dešti zřejmě prodá jen jako krmné. "Neříkám, že je to likvidační, ale problémy budou a škody kvůli špatné sklizni mohou jít v zemědělství do miliard. Pokud je podnik ekonomicky slabší, může mít velké problémy," dodal Simandl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down