27.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nerentabilní výroba sníží letos produkci vepřového masa asi o tři procenta, odhaduje Mze

Podle situační a výhledové zprávy Ministerstva zemědělství ČR letos domácí produkce vepřového masa meziročně klesne zhruba o tři procenta na 561 tisíc tun živé hmotnosti. Snížily se u nás totiž stavy prasat. Z úbytku prasnic lze předpokládat, že se narodí i méně selat. Pokles produkce zdůvodňuje předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba nerentabilitou výroby, což odradilo řadu menších a středních chovatelů.

Podle Veleby byl do května chov vepřů zhruba devatenáct měsíců ztrátový. Loni byla průměrná výkupní cena asi 30 korun, letos v lednu a únoru cena spadla ke 25 korunám. Teprve s blížícím se vstupem do EU se začala zvedat. Nyní chovatelé prodávají prasata za 37 korun za kilogram. Zdražení se částečně promítlo i do spotřebitelských cen.
Díky vyšší rentabilitě by mohlo dojít k mírnému oživení produkce prasat. Pozitivní je také dostatek krmného obilí, takže cena krmných směsí by neměla být tak vysoká, jako z loňské sklizně.
V Česku letos proti loňsku klesly stavy prasnic na 250 z 283 tisíc kusů. Produkce vepřového klesla ale mírně již loni na 576 tisíc tun živé hmotnosti z úrovně kolem 584 tisíc tun, na které se držela v letech 2000 až 2002. V loňském roce se podle MZe zvedl dovoz a ztížily odbytové možnosti na domácím trhu. Ve spotřebě se přitom projevila stagnace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down