29.05.2006 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nesnižovat dále agrární cla unie

S dalšími ústupky na jednání WTO ze strany EU nesouhlasí ministři zemědělství čkenských zemí. Shodli se na tom na svém dnešním jednání v rakouské Kremži. Jsou tedy proti dalšímu snižování cel nad rámc, který unie představila v loňském podzimu. WTO by se chtěla na základních momentech nové dohody sjednotit do konce července. Sporným bodem zůstává agrární obchod, v němž by podle hlavy WTO Pascala Lamyho měly udělat ústupky všechny tři hlavní bloky - EU, USA a velké rozvojové země v čele s Brazílií.

Jinak hrozí, že se katarské kolo jednání zhroutí, na což by nejvíce doplatily nejchudší země. Ministři zemědělěství unie soudí, že nyní by s nabídkou jako odpovědí na vstřícný krok unie měly přijít partneři v jednání. Varovali komisaře pro obchod Petera Mandelsona před výrazným otvíráním evropského trhu. Ten nedávno naznačilm že nabídku většího snížení dovozních cel na agrární komodity zváží, podle některých zdrojů by mohlo jít o nabídku snížení o téměř 50 procent.
Nabídka unie spočívala v poklesu agrárních cel v průměru o 39 procent, ostatní však chtějí snížení nejméně o 54 procent. EU naopak trvá na tom, že rozvojové země musí více snížit svá cla na průmyslové zboží a USA by podle ní měly zkorigovat svou nabídku v otázce zemědělských subvencí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down