11.04.2012 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nesouhlas se zrušením zelené nafty

Agrární komora ČR kvůli rozhodnutí vlády zrušit od příštího roku podporu takzvané zelené nafty pohrozila protestní akcí. Stát nyní z nafty použité při zemědělských činnostech vrací více než polovinu spotřební daně a pokud tuto podporu zruší, přijdou farmáři ročně o 1,6 miliardy korun. Zrušení zelené nafty je součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP.

 "Před měsícem mi pan premiér (Petr Nečas) telefonicky volal a slíbil, že o tom (zelené naftě) budou s námi jednat, nakonec nám to ale neumožnil. Můj osobní názor je, že to k tomu (protestní akci) směřuje," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.
Vedení komory na pátek svolalo krizový štáb, který představenstvu navrhne další postup. O reakci na plán vlády zrušit zelenou naftu rozhodne představenstvo příští týden ve středu na mimořádném zasedání v Krásné Hoře na Příbramsku.
Zemědělci podle Veleby chtějí ještě o zachování zelené nafty jednat. "Vláda už to (zrušení zelené nafty) ale schválila, takže nevím, zda to může mít nějaký efekt," podotkl. Protestní akci kvůli záměru zrušit zelenou naftu Veleba připustil už v březnu. Jako jednu z možných variant tehdy zmínil mítink před budovou ministerstva financí. "Obávám se, že teď už by to nebyla nějaká malá demonstrace u ministerstva financí. Domnívám se, že by to byla masovější akce, protože naštvanost (mezi zemědělci) je obrovská," řekl dnes.
Farmáři v Česku nyní mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. "Pokud v ČR zmizí zelená nafta, tak to bude další naše znevýhodnění s konkurencí. Vyjma Slovenska funguje tato podpora v celé sedmadvacítce členských zemí EU," upozornil Veleba.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down