23.05.2008 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nesouhlasí s reformou

Více než dva tisíce zemědělců a potravinářů zaplnilo v polovině května pražskou Lucernu, aby tímto způsobem vyslovili nesouhlas s vládní reformou zemědělské politiky. Na setkání, které zorganizovala Agrární komora ČR (AK)ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR, kritizovali především nedostatečnou podporu zemědělské výroby.

Představitelé obou komor ministrovi zemědělství Petru Gandalovičovi zazlívají, že tento materiál byl zpracován bez diskusí se zemědělci, kterých se přímo týká. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba prohlásil, že je třeba koncepci českého zemědělství dopracovat s ohledem na požadavky na narůstající poptávku po potravinách a zastavit znejišťování agrárního podnikatelského prostředí. Podle stínového ministra zemědělství Michal Haška jde o obecný materiál, v němž nezaznívá slovo výroba a její podpora s ohledem na ekologicky šetrnou a ekonomicky efektivní produkci.
Ministr však tuto kritiku na shromáždění odmítl. „Naše koncepce naopak s rozvojem produkčního zemědělství počítá,“ řekl. Její podstatou však podle Gandaloviče není státní podpora produkce, ale odstraňování překážek pro její nárůst, pomoc při investicích do konkurenceschopnosti a vyrovnávání podmínek českého zemědělství v rámci EU. Ministr připomněl, že zemědělská produkce se loni podstatně zvýšila. Ze statistických údajů podle něj vyplývá, že produkce českého zemědělství loni meziročně vzrostla o 15 procent. Ze sousedních zemí má podle Gandaloviče podobný růst jen Polsko, naopak na Slovensku a v Maďarsku růst nepřesáhl dvě procenta.
Exministr zemědělství Jan Fencl se domnívá, že potravinová krize bude dlouhodobějšího charakteru. Proto by finanční prostředky měly být směřovány zejména na podporu vývoje výkonnějších odrůd obilovin, do genofondu, na modernizaci kravínů, vepřínů a drůbežáren. Zemědělské podniky by se pak měly hodnotit na základě výkonnosti a efektivnosti a ne velikosti, sdělil. Podle Veleby reforma ale podporuje pouze malé farmy a dává přílišný důraz na péči o krajinu. „Za vašimi miliardami na pozemkové úpravy číhají týmy developerů, zbohatlíků a spekulantů,“ řekl Gandalovičovi. Podle ministra ale péči o krajinu nelze vnímat jako něco, co je namířeno proti zájmům produkčního zemědělství. „Je tomu právě naopak, kvalita půdy nebo její schopnost zadržovat vodu je jednou je základním podmínek konkurenceschopného zemědělství,“ reagoval.
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman podotkl, že ministr zapomíná na potravinářství, jehož koncepce by měla navazovat na koncepci zemědělství. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského rozvoj českých potravinářských podniků není možný bez zásadního právního rámce pro činnost obchodních řetězců.
Ministr uvedl, že se vznesenými námitkami bude pracovat. Připustil, že reforma by měla být doplněna o problematiku potravinářského průmyslu a také by se měla více věnovat otázce zemědělského půdního fondu. Veleba našemu listu prozradil, že setkání v Lucerně z devadesáti procent splnilo jeho očekávání. „Velmi mě překvapilo, kolik přijelo lidí. Lucerna byla vpodstatě plná. To je fakt, který musí na panu ministrovi a nejen na něm zanechat nějaké stopy,“ řekl. Podle svých slov věří, že Lucerna povede k nastartování věcí, které komory hodnotily jako problémové. Podle Veleby přístup ministra byl vstřícný. „My se nedožadujeme ničeho, na co bychom neměli nárok,“ dodal prezident AK ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down