Nespokojení němečtí zemědělci zablokovali centrum Berlína

Desítky tisíc zemědělců s traktory v úterý 26. listopadu na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína. Na demonstraci s projevem vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která podpořila jasná pravidla ochrany spodních vod a hmyzu. Zemědělci její vystoupení odměnili hlasitým bučením, napsala agentura DPA. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyzvala Němce, aby se snažili problémům farmářů lépe porozumět.

Do centra metropole podle pořadatelů dorazilo 5600 traktorů a 40 000 nespokojených zemědělců. Policie napočítala v ulicích hlavního města celkem 8600 traktorů, ne všechny ale podle ní dojely až k Braniborské bráně, kde se demonstrace konala.
Na transparentech měli protestující sedláci hesla jako "Žádní zemědělci, žádné jídlo, žádná budoucnost", "Když zruinujete sedláky, budete jídlo dovážet" či "Spolu místo proti sobě". "My zemědělci toho máme plné zuby, že jsme otloukánci národa," řekl agentuře DPA Norbert Stamm, který obhospodařuje pole v okolí Leverkusenu. Sedláci si podle něj zaslouží větší respekt i odpovídající ohodnocení.
Během projevu ministryně životního prostřední Schulzeové, ve kterém sedlákům řekla, že chce být součástí řešení a ne jeho překážkou, se k ní mnozí nespokojení hospodáři demonstrativně otočili zády. "Máme plné zuby téhle ideologické politiky," křičel na ministryni někdo z davu. Schulzeová na farmáře apelovala, že je i v jejich zájmu chránit přírodu. Poukázala také na to, že každý Němec ročně odvádí 114 eur (asi 2900 Kč) na společnou unijní zemědělskou politiku, díky které pak zemědělci čerpají dotace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down