01.11.2004 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nespoléhat jen na intervenční fond

Trh s obilím stojí, o to větší naděje se upínají k intervenčnímu nákupu, který se otevírá v pondělí 1. listopadu osmou hodinou ranní. Státní zemědělský intervenční fond je povinen do čtyř měsíců od nabídky odebrat veškeré nabídnuté obilí splňující předepsané parametry. Ministr zemědělství Jaroslav Palas minulý týden vyzval pěstitele, aby nespoléhali pouze na fond.

„Skutečně od nás fond obilí vykoupí, když nemá zajištěné dostatečné skladovací kapacity?“ snažili se dotazem na šéfa resortu ujistit zemědělci na semináři, který agrární komora uspořádala minulé úterý v Hodkovicích u Jesenice. V té době vyvěsil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na své webové stránce obchodní podmínky, včetně formuláře pro podání nabídky obilí. A pravidla jasně říkají, že „dodávky smluvního množství by měly proběhnout nejpozději do konce čtvrtého měsíce následujícího po měsíci podání nabídky.“
„Je tu přetlak dva miliony tun obilí, ale sklady, které má fond k dispozici, jsou jen na zhruba 400 tisíc tun. Přitom intervenčním nákupem bychom mohli jako republika čerpat z peněz šest až sedm miliard korun,“ uvedl Josef Kubiš, člen představenstva Agrární komory ČR a její odborník na obiloviny. „Je to vážná situace,“ prohlásil.
To si také uvědomuje ministr Palas: „Vytváříme tlak na Evropskou komisi, aby se problémem obilí začala více zabývat. Předali jsme jí přehled o tom, jaká u nás byla sklizeň obilí, kolik ho spotřebujeme, jaké množství přebývá a kolik máme skladovacích kapacit.“ Ministr nyní očekává odpověď na žádost o příspěvek na dopravu k nejbližšímu přístavu. „Máme jako stát omezené manévrovací schopnosti. Fyzicky jsme schopni měsíčně vyvézt sto tisíc tun,“ dodal.
Palas také zemědělcům vzkázal, aby nespoléhali na to, že intervenční fond všechno vyřeší. „Hledejte si své obchodní partnery, ať se obchod začne hýbat,“ důrazně je vyzval.
Obchodní pravidla fondu rozlišují takzvané loco nabídky, týkající obilí, které je v době nabídky už v intervenčním skladu. Předpokládá se, že těch bude po otevření nákupu asi většina. Obilí nabídnuté ze skladů pěstitelů či jiných prostor, nevyčleněných pro intervenční skladování, označuje SZIF jako destinační nabídky. Nabídku, nejméně 80 tun, musí dodávající podat na formuláři fondu na jeho centrální pracoviště v Praze poštou nebo donést přímo do podatelny. Na žádosti zaslané faxem nebo elektronickou poštou se nebude brát zřetel. Na přijatou nabídku obilí fond vystaví v nejkratším možném termínu, jak slibuje ve svých obchodních podmínkách, jeden nebo více závěrečných nákupních listů v závislosti na tom, zda půjde o jednu nebo více partií k dodání. Tyto listy mají charakter kupní smlouvy. Podaná nabídka je pro nabízející subjekt závazná. Odvolat ji může pouze písemně, přičemž odvolání musí fondu doručit před odesláním závěrečného nákupního listu, jak stanoví závazná obchodní pravidla. Ta také říkají, že nabízející může písemně požádat o ukončení smlouvy, ale musí s tím písemně souhlasit fond. „Odůvodněná žádost musí být na SZIF podána před uplynutím měsíce dodání, který je uvedený v závěrečném nákupním listu,“ praví podmínky fondu.
Za obilí se standardní kvalitou odebrané v listopadu bude fond platit cenu 101,71 eura za tunu, která již zahrnuje měsíční příplatek za skladování 0,46 eura za tunu.
„Nyní bude záležet, kolik nabídek se sejde. V Evropské unii se v průměru zobchoduje prostřednictvím intervenčního nákupu asi pět procent sklizně. U nás to bude asi jinak,“ řekl Kubiš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down