Nestátní vlastníci lesů i školkaři požadují prodloužení lhůty pro zalesňování v kalamitní zóně

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Sdružení lesních školkařů ČR (SLŠ ČR) s  ohledem na rozsah kůrovcové kalamity společně apelují na Ministerstvo zemědělství ve věci prodloužení platnosti opatření obecné povahy (OOP) v lesích zařazených do kalamitní zóny minimálně o tři roky. Zároveň se koncem července dohodli na zintenzivnění spolupráce. Informovala o tom PR manažerka SVOL Jana Divišová.

Zkušenosti členů SVOL z letošní jarní zalesňovací sezóny v jednotlivých regionech, potíže drobných, ale i velkých vlastníků nestátních lesů se zajišťováním vhodného sadebního materiálu v odpovídajícím množství a kvalitě, ohlášené zvýšení cen sadebního materiálu lesních dřevin pro podzim 2022, ale i nejistota producentů ohledně odbytu a obava z ukončení platnosti opatření obecné povahy byly předmětem společného jednání SVOL s vedením Sdružení lesních školkařů ČR. „Nestátní vlastníci lesů přistupují k obnově lesních porostů zničených kalamitou velmi zodpovědně a intenzivně zalesňují,“ konstatoval předseda SVOL Jiří Svoboda a poukázal na to, že s ohledem na rozsah kalamitních ploch, objem potřebného sadebního materiálu a pracovní síly ale nebudou objektivně schopni obnovit porosty a dosáhnout jejich zalesnění a zajištění ve lhůtách, které obecně vyžaduje lesní zákon. Navíc kůrovcová kalamita ještě neskončila. Za nezbytné proto považujeme prodloužení mimořádného opatření Ministerstva zemědělství v lesích, které jsou zařazené do tzv. červené zóny. Obecně činí lhůta pro zalesnění holiny dva roky a zajištění lesních porostů sedm let. Platnost opatření obecné povahy, které prodlužuje lhůtu pro zalesnění holiny v kalamitní zóně na pět let a lhůtu pro zajištění lesních porostů do deseti let od jejího vzniku, končí 31. prosince 2022. Na žádost vlastníka lesa sice může orgán státní správy lesů povolit lhůtu delší. Takové řešení by ale vzhledem k rozsahu kalamity vedlo k další, již tak enormní, administrativní zátěži vlastníků nestátních lesů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down