24.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nestlé navrhuje přehodnotit GMO

Společnost Nestlé, největší světová potravinářská společnost, vyzvala evropské politiky, aby přehodnotili svůj odpor vůči geneticky modifikovaným plodinám. Biotechnologické zemědělství by mohlo pomoci v době, kdy prudký nárůst cen komodit staví základní potravinářské plodiny jako pšenici a rýži mimo dosah nejchudších lidí světa, řekl pro pondělní vydání britského listu Financial Times předseda správní rady Nestlé Peter Brabeck.

"Dnes už nemůžeme nasytit svět bez geneticky modifikovaných organismů (GMO)," řekl Brabeck. "Máme nástroje, s jejichž pomocí může být zemědělství dlouhodobě udržitelné, prozatím však nevidíme politickou vůli," dodal šéf švýcarské firmy.
Brabeck obvinil evropské politiky z toho, že jejich negativní přístup k biotechnologiím vede africké vládce k odmítání geneticky modifikovaných plodin. V Africe se pěstuje GMO pouze v Jihoafrické republice. "Evropská unie uplatňovala politický tlak na Afriku, aby některým těmto zemím zabránila v používání GMO," uvedl Brabeck. Podle něho to zemědělskému sektoru v těchto zemích příliš nepomohlo.
Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson popřel, že by EU na africké země vyvíjela přímý tlak, připustil však, že negativní vliv EU je v této oblasti patrný. "Afrika si může pěstovat plodiny, jaké chce, ale protože velká většina jejího zemědělského vývozu je určena pro EU, je samozřejmě v jejím zájmu uspokojovat potřeby tohoto trhu," řekl komisař. Řada zemí v Africe i v Asii se zdráhá schvalovat pěstování GMO v obavě, že se jim uzavřou lukrativní evropské trhy, připomíná britský list.
Sama Evropská komise rozvoj biotechnologií podporuje a její činitelé jsou nešťastní z přístupu některých národních vlád, které doporučení komise ohledně schvalování nových plodin pravidelně blokují. Většina Evropanů je vůči GMO naladěna nepříznivě a podle různých anket je nechce jíst, třebaže vědecké výzkumy se shodují na zdravotní nezávadnosti těchto potravin. Zároveň s tím se na Západě šíří móda biopotravin, včetně například požívání nepasterizovaného mléka, což si již vyžádalo několik obětí na životech a tisíce onemocnění.
"Je to jedna z nejbezpečnějších technologií, kterou jsme tu kdy měli - mnohem bezpečnější než biopotraviny nebo cokoli jiného, co je zrovna v Evropě v módě," řekl Brabeck o GMO; poukázal přitom na to, že Američané konzumují GMO již celá desetiletí bez jakýchkoli následků. Biopotraviny, produkované bez použití metod vyspělého západního zemědělství jako umělých hnojiv a pesticidů, jsou podle šéfa Nestlé jen "vybraným požitkem pro ty, kdo si to mohou dovolit".
Zákazy GMO již přivádějí do úzkých především chovatele a producenty masa. Krmiva ze sóji dovážená hlavně z Jižní Ameriky jsou v nemodifikovaných odrůdách stále vzácnější a jejich cena tak prudce roste. Britský Národní svaz farmářů požádal podle Financial Times největší řetězce supermarketů v zemi, aby zrušily požadavek, podle něhož mají být běžné potraviny bez GMO.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.