Pracovníci Zemědělské agentury a pozemkového úřadu MZe ČR Vyškov, Okresní agrární komory a Státní rostlinolékařské správy Vyškov zjišťovali škody na plochách ozimých osevů, které se musely zaorat. Škody byly evidovány na téměř 100 protokolech u zemědělských podniků a soukromých rolníků.
Původní předjarní odhad byl velmi optimistický. Nakonec se muselo zaorat 12 095 hektarů, tj. 69,5 % ozimých osevů, které se náhradně osévaly technickými plodinami, sladovnickým ječmenem a pro nedostatek osiv méně již jarní pšenicí.
Bylo zaoráno 62,3 % pšenice, 100 % ozimého ječmene a 84,2 % řepky. Při nákladech 4 tis. Kč/ha obilovin a 5 tis. Kč/ha ozimé řepky vznikla zemědělcům na okrese Vyškov škoda 54 672 tisíc korun. Jde o největší procenta poškozených ozimů v Jihomoravském kraji i pravděpodobně v ČR. Jsou zemědělské podniky, které musely všechny oziminy zaorat a nejméně 40 roků si takovou situaci pěstitelé nepamatují.
Podzim byl nepříznivý tím, že až na Mikuláše byl první holomráz, což vyhovovalo jen zahrádkářům, ale ozimy v jiných létech jsou již od září otužovány přízemními mrazíky. Dále v zimě se i téměř minimální srážky nevsákly do zmrzlé půdy a vše bylo dokonáno nebývalými jarními silnými přízemními mrazíky.
Paradoxem je, že pšenice zaseté po agrotechnické lhůtě mohly na jaře čerpat ještě energii z obilky. Nebylo snadné pro zemědělce se rozhodnout, které porosty ponechat. Vlivem současného sucha se dříve méně poškozené obiloviny musely nakonec zaorávat až do 28. dubna. Zemědělce by nespasila ani původní odolná odrůda Mironovské pšenice. Výzkumné ústavy hlásí, že byla, dnes již pěstovaná jen v pokusech, také poškozena ze 40 %. Západní výkonné odrůdy pšenic byly u nich v předjaří poškozeny od 40 do 60 %.
Výhodu měli zemědělci, kde byla dlouhodobá sněhová pokrývka, která bohužel chyběla zemědělcům na Vyškovsku. Když připočteme extrémní pokles nákupních cen téměř všech stěžejních zemědělských komodit v loňském roce, který již ekonomicky vyčerpal valnou část zemědělců, tak bez finanční pomoci státu, dlouho nepřežijí podnikání v zemědělství.